Elektornarzędzia przydatne podczas remontu : wkrętarka, szlifierka, pilarka,wyrzynarka

Zanim rozpoczniesz remont swojego mieszkania, warto jest odpowiednio wcześniej zaopatrzyć się w przydatne narzędzia, nie tylko te drobne, lecz również i większe, zasilane energią elektryczną. Te ostatnie często są dosyć drogie i ich zakup oznacza poniesienie wysokich kosztów, w związku z czym najlepiej jest z należytą starannością przeanalizować, które z nich mogą nam się przydać w przyszłości, a które wystarczy tylko wypożyczyć. Jeśli jednak zdecydujesz się na kupienie elektronarzędzi to warto na początku przejrzeć gazetki promocyjne.

Jakie funkcje elektronarzędzi są potrzebne przy remoncie i będą sprawdzać się na co dzień? Jakiej klasy powinno być konkretne urządzenie? Które wybrać?

1. Typy najbardziej przydatnych elektronarzędzi

Elektronarzędzia przydatne w czasie remonto to między innymi:

- wkrętarka,
- wyrzynarka,
- pilarka,
- szlifierka (np. stołowa, kątowa),
- wiertarka (np. udarowa, z funkcją młota),
- inne narzędzia w zależności od specyfiki remontu.

Niezwykle ważny jest także sposób zasilania urządzenia oraz, co jest często z tym faktem związane, jego moc. Najpopularniejsze metody zasilania to:

- zasilanie akumulatorowe, dzięki któremu narzędzie może pracować w trudno dostępnych miejscach (zwiększona mobilność), ale z drugiej strony wymaga ładowania baterii od czasu do czasu,
- zasilanie z gniazdka, bardzo łatwe i wygodne, zazwyczaj dla urządzeń o umiarkowanej mocy, znacznie mniejsza mobilność (ograniczenie długością kabla),
- spalinowe, zazwyczaj bardzo wydajne, jednak powoduje emisje spalin i powoduje duży hałas.

Wykorzystanie wkrętarki

Wkrętarka

Wkrętarka czy też wieratro-wkrętarka to urządzenie, które może okazać się wystarczające w przypadku niewielkich remontów. Do ich najważniejszych zastosowań należą między innymi:

- rozkręcanie i składanie mebli (szaf, szafek, biurek itd.),
- składanie oraz naprawy sprzętów RTV, AGD,
- wiercenie w miękkich materiałach o stosunkowo niewielkich materiałach.

Są one zazwyczaj dużo bardziej poręczne i lżejsze od wiertarek. Możliwa jest także regulacja prędkości obrotów, dzięki czemu nadają się do zastosowania podczas precyzyjnych, lecz niewymagających dużej mocy prac. Zazwyczaj są wykorzystywane przy różnych naprawach, montażu czy majsterkowaniu, dlatego warto posiadać ją w swoim wyposażeniu.

Wiertarka

Istnieje bardzo wiele odmian wiertarek, jednak w przypadku remontów najbardziej przydatne są następujące funkcje:

- szybkie i dokładne mieszanie farb, klejów oraz mieszanek gipsowych, betonowych,
- wiercenie otworów w celu wbijania kołków, klinów, mocowań itd.,
- możliwości wykorzystania dodatkowego osprzętu wiertarki, który znacznie ułatwia prace remontowe, takie jak na przykład tarcze tnące, polerujące, czy specjalne końcówki gwintujące.

Mówiąc ogólnie, wiertarki można podzielić na profesjonalne oraz amatorskie. Między sobą różnią się one przede wszystkim parametrami, ceną, trwałością, a także dodatkowymi opcjami. W przypadku prac domowych i niewielkich remontów wystarczające będą zapewne wygodne i poręczne wiertarki amatorskie o następujących właściwościach:

- moc w przedziale 500-700 W. Od mocy wiertarki zależy średnica wierconych otworów, przykładowo wiertarka o mocy 600 W może wywiercić otwory w betonie czy metalu o średnicy do 13 milimetrów, w drewnie zaś- do 25 mm. Wycinanie większych otworów, na przykład pod gniazdka elektryczne, wymaga już jednak wyższej mocy, około 800 W.

Sprawdź aktualne promocje na artykuły przydatne w remoncie.

Czy wiesz, że...

Pobór mocy z sieci przez wiertarkę jest zazwyczaj około 40-50% większa niż jej moc efektywna. Z tego powodu dobrze jest wcześniej zwrócić uwagę, która z tych wielkości jest podana przez producenta na etykiecie wiertarki. Te akumulatorowe zazwyczaj korzystają z akumulatorów o napięciu o wysokości 9-24 V. Im wyższe napięcie, tym wyższe możliwości danej wiertarki.

- niektóre cięższe prace przy betonowych ścianach, ich wyburzaniu czy skuwaniu płytek, bardzo przydatna może okazać się opcja młota udarowego,
- istnieją wiertarki z blokadą włącznika, dzięki czemu można uniknąć potrzeby ciągłego wciskania przycisku w czasie pracy,
- niektóre urządzenia posiadają możliwość obrotów zarówno w prawo, jak i w lewo, dzięki czemu można również odkręcać wkręty i usuwać zakleszczone wiertła,
- przydatna jest również możliwość ograniczenia głębokości wkrętu, co jest przydatne podczas wykonywania otworów w cienkich materiałach.
- wiertarki wyposażone w układ elektronicznego sterowania pozwalają na regulację prędkości obrotów, w zależności od średnicy wiertła oraz materiału.

Szlifierka kątowa

Jest to najbardziej wielofunkcyjne elektronarzędzie, więc powinno znaleźć się w wyposażeniu każdego majsterkowicza. Mogą mieć różne formy zasilania, moc oraz masę. W trakcie remontu sprawdzają się w takich zadaniach jak:

- cięcie czy szlifowanie metalu oraz innych twardych materiałów,
- przecinanie blachy i prętów,
- wycinanie elementów ceramicznych bądź z betonu,
- polerowanie,
- złuszczanie farb, oczyszczanie powierzchni.

Wygodna szlifierka

Szlifierki to amatorskiego użytku zazwyczaj mają tarczę o średnicy 115 milimetrów. Stosowane są przy niskim obciążeniu i w dosyć krótkim czasie działania. Mają zazwyczaj stosunkowo niewielką masę i używane są np. przy usuwaniu rdzy czy przycinaniu płytek ceramicznych.

Szlifierki z tarczą o większej średnicy służą do cięższych i bardziej intensywnych prac. Modele szlifierek o średnicy 125 milimetrów są już dzielone na profesjonalne oraz amatorskie. Większe średnice tarcza są przeznaczone wyłącznie dla profesjonalistów.

W zależności od przeznaczenia, istnieją różne odmiany szlifierek, które sprawdzają się w innych zadaniach. Są to między innymi:
- szlifierki stołowe,
- szlifierki do gipsu.

Pilarka, wyrzynarka

Pilarki są elektronarzędziem zazwyczaj niezbędnym w czasie remontu, a zwłaszcza te łańcuchowe. Mają zastosowanie przy cięciu drewna, płyt drewnopochodnych oraz innych. Najsilniejsze pilarki spalinowe są przydatne przy cięciu elementów o dużych grubościach i innych gabarytach. Są one jednak dosyć drogie i ciężkie, tak więc wystarczy je tylko wypożyczyć.

Pilarka elektryczna

Pilarki o napędzie akumulatorowym bądź elektrycznym mają słabszą moc i nadają się tylko do obróbki elementów mniejszych i cieńszych. Z drugiej strony, są dużo tańsze i bardziej praktyczne, w związku z czym istnieje znacznie większa szansa na ich częstsze stosowanie w przyszłych pracach przydomowych. Wycinanie w materiałach linii innych niż proste, tworzenie łuków i innych krzywizn mogą wymagać użycia wyrzynarki. Z ich pomocą można dokonać precyzyjnego wycięcia czy podcięcia materiałów. Wycinarki nadają się idealnie na przykład do kształtowania blatów, obróbki drewna czy innych płyt drewnopodobnych.

Wybór elektronarzędzi

W zależności od rozmiaru czy zakresu remontu, a także innych potrzeb przydomowych, warto jest kupić bądź jedynie wypożyczyć niezbędne narzędzia. Pewne elektronarzędzia bez wątpienia będą przydatne częściej, w związku z czym warto jest je zakupić. Należy jednak zwrócić szczególną uwagę na jakość i wydajność, a także dobrać elektronarzędzie do posiadanych przez nas umiejętności i czekających nas zadań.

Nie trzeba przepłacać i kupować markowych elektronarzędzi w przypadku, kiedy będziemy przeprowadzać nimi jedynie średnie i lekkie prace. Dużo bardziej korzystne jest nabycie różnych akcesoriów oraz części wymiennych (np. końcówek, tarcz, ostrzy). Na przykład zamiast zakupu polerki można po prostu zastosować właściwą tarczę polerską na naszej uniwersalnej szlifierce czy wiertarce.

O serwisie

Rodzina i znajomi mówią o Tobie 'złota rączka' lub 'nasz Adam Słodowy'?

Dzieci uważają Cię za realną i chodzącą wersję Boba Budowniczego?

Gdy tylko nie śpisz, to wiercisz, wkręcasz, przycinasz...?

Potrafisz stworzyć coś z niczego i zamienić 'niby-nic' w działające 'coś'?

Ten portal jest dla Ciebie!

Kontakt

kontakt@swiatmajsterkowicza.pl

Galeria