Trudno byłoby wyobrazić sobie życie bez takich elektronarzędzi, jak piły szablaste, wyrzynarki czy pilarki. Cięcie nie tylko drewna, ale także innych materiałów - chociażby tworzyw sztucznych - byłoby prawie niemożliwe bez takich urządzeń. Korzystanie z nich ma wiele zalet - od większej efektywności wykonywanych zadań aż do bezpieczeństwa pracy.
Jakie są podstawowe zasady, które powinno się stosować korzystając z pilarek i wyrzynarek?
Wyrzynarki
Te elektronarzędzia są przeznaczone przede wszystkim do cięcia wzdłuż linii prostej i krzywych. Obróbka powstałego wycięcia może być jednak trudna - wyrzynarki cechują się średnią dokładnością i dość niewielką prędkością cięcia.
Brzeszczot do wyrzynarki
Wyrzynarka wyposażona w brzeszczot doskonale tnie drewno czy miękkie metale. Jest napędzana silnikiem elektrycznym, dlatego można bez trudu obrabiać deski, drzwi czy płyty kartonowo-gipsowe. Wyrzynarki są nie tylko ręczne, ale i stacjonarne (np. wyrzynarka włosowa).
Rada eksperta:
Wyposażenie wyrzynarki w specjalne nakładki (np. antyodpryskowe czy do kontroli cięcia) dodatkowo usprawni pracę. W sprzedaży dostępne są bardzo wygodne, przenośne wyrzynarki akumulatorowe - warto po nie sięgnąć, gdy nie potrzebujemy narzędzia o dużej mocy
Zasady użytkowania
Najważniejsze jest dobranie odpowiedniego brzeszczota (elementu tnącego). Możemy je podzielić na:
- brzeszczoty HCS - elementy ze stali narzędziowej węglowej - do drewna lub tworzyw sztucznych,
- brzeszczoty HSS - ze stali narzędziowej wysokostopowej - do cięcia blach stalowych, metali kolorowych czy drewna uzbrojonego gwoździami,
- brzeszczoty HM - z bimetali i węglików spiekanych - do cięcia twardych materiałów ze stali czy płytek ceramicznych.
O czym pamiętać podczas pracy wyrzynarki?
Ważne jest równomierne dociskanie płozy do obrabianego materiału. Zapobiega to wibracjom, które mogą uszkodzić brzeszczot. Wyrzynarka powinna być prowadzona wzdłuż wyznaczonej linii cięcia w niekoniecznie szybkim tempie - zależy to od obrabianego materiału.
Smarowanie brzeszczotów jest równie ważne - miękką stal można nasmarować oliwą techniczną, aluminium - olejem technicznym i denaturatem. Jeśli obrabiamy PCV wystarczy zwilżyć brzeszczot wodą. Dzięki temu łatwiej można ciąć dany materiał.
Przed wycięciem otworów warto wyznaczyć jego kontur. Cięcie pod kątem 90 stopni warto rozpocząć od nawiercenia otworów w narożnikach. Cięcie od 45 do 90 stopni można regulować przekrzywiając płozę. Takie prace są jednak trudne, dlatego warto zadbać o przymocowanie materiału.
Ważne!
Na rynku znajdziemy także elementy tnące z różnymi typami mocowań - od nich zależy, do jakiej wyrzynarki pasuje brzeszczot.
Pilarki tarczowe: ręczne, stołowe
Cięcie wzdłuż linii prostej najłatwiej wykonać za pomocą ręcznej pilarki. Wykonanie zakrzywionych linii jest jednak w tym przypadku dość trudne. Te elektronarzędzia cechują się bowiem bardzo dużą dokładnością, ale i szybkością cięcia.
Tak, jak wyrzynarki, tak i pilarki tarczowe wykorzystywane są do obróbki różnych materiałów - drewna, kantówek, lekkich metali, stali nierdzewnej czy nawet gazobetonu - jeśli dodamy odpowiednie tarcze tnące. Świetnie nadają się do obróbki grubszych płyt, gdyż można regulować głębokość cięcia.
Podobnie jak wyrzynarki, na rynku dostępne są pilarki stacjonarne (stołowe) i ręczne (tarczowe).
Zasady użytkowania
Na początku trzeba dopasować element tnący - tarcze. W sprzedaży dostępne są tarcze do drewna, metalu i innych tworzyw.
Najważniejsze elementy każdej pilarki to:
-grubość i średnica piły,
-ostrość, ilość i kształt zębów,
-głębokość cięcia i prędkość posuwu.
Przed uruchomieniem pilarki trzeba pamiętać o oczyszczeniu pilarki z pyłu. Cięty materiał musi być też unieruchomiony. Operator także powinien pracować w stabilnym położeniu. Taką pilarkę należy prowadzić oburącz. Gdy używamy pilarki stołowej materiał powinniśmy popychać w stronę piły specjalnym popychaczem.
Po zakończeniu cięcia trzeba wyłączyć elektronarzędzie spod napięcia i zabezpieczyć przed włączeniem a także dokładnie posprzątać stanowisko pracy.
Ważne!
Do pracy z pilarką tarczową trzeba używać tylko sprawnych tarcz- ich wymianę można przeprowadzić tylko po odłączeniu od zasilania.
Piły szablaste
Piły szablaste cechują się średnią prędkością i niewielką dokładnością (w porównaniu do pilarek). Są polecane do cięcia wzdłuż linii prostej i w miejscach trudno dostępnych.
Piła szablasta posiada przypominające szablę brzeszczoty. Nadaje się do cięcia różnych materiałów - od drewna po elementy betonowe. Jest wykorzystywana także w przycinaniu gałęzi czy pracach rozbiórkowych.
Zasady użytkowania
Odpowiednie pilniki, tarniki czy szczotki do pił szablastych umożliwiają:
- cięcie, także w pobliżu krawędzi i trudno dostępnych miejsc,
- nadawanie fantazyjnych kształtów,
- czyszczenie i szlifowanie.
Piły szablaste mogą być ustawione zarówno poziomo, jak i pionowo. Takie elektronarzędzia trzeba zawsze użytkować w suchym otoczeniu. Warto pamiętać, aby sprawdzić też kompatybilność baterii z urządzeniem, gdy stosujemy piły szablaste akumulatorowe. Nowe promocje w https://www.promoceny.pl/sklepy/szukaj/leroy-merlin/wielkopolskie/kalisz