Narzędzia budowlane, remontowe. Czego nie może zabraknąć w naszym domu?

Każdy, kto chciałby samodzielnie wyremontować lub zbudować dom, będzie do tego potrzebował odpowiednich sprzętów i narzędzi. Jakich rzeczy nie może zabraknąć w takiej podstawowej "wyprawce"? Do czego służą poszczególne rodzaje narzędzi? Przeczytaj poniższy tekst, a wszystko stanie się jasne.

Sprawdź jak się przygotować do wiosennego remontu mieszkania!

Pace

Paca to podstawa przy wielu pracach wykończeniowych. Najczęściej spotykamy ząbkowane pace stalowe, które służą do rozprowadzania zaprawy klejowej, a także styropianowe pace, przeznaczone do wygładzania tynków na powierzchni ścian. W sklepie budowlanym znajdziemy jednak także na przykład plastikowe pace z gumą lub gąbką porową. Służą one odpowiednio do fugowania płytek i czyszczenia ich tafli po fugowaniu. Specjalnych pac, do których przymocować można papier ścierny, używa się także  do wygładzania różnego rodzaju powierzchni.

Kielnie

Tradycyjne kielnie budowlane nierozerwalnie wiążą się z pracami murarskimi. Ich trójkątny kształt jest idealny do nakładania i rozprowadzania zaprawy murarskiej. Specjalnych rodzajów kielni używają jednak także na przykład glazurnicy. Kielnie o trapezowym kształcie nadają się na przykład doskonale do nakładania fug. Podobnie sprawa się ma z kielniami spoinowymi.

Wyróżniamy także kielnie sztukatorskie kątowe, które są wygięte pod odpowiednim kątem. Służą one do wykańczania kątów zewnętrznych ścian i wygładzania naroży. Istnieje także specjalna kielnia, zwana czerpakiem, która wyglądem przypomina głęboką patelnię. Dzięki swojej budowie, jest to narzędzie idealne do nabierania i nakładania dużej ilości płynnych mas na mur.

Niezbędne wyposażenie podczas remontu

Szpachle

Różnych rozmiarów szpachle to także podstawowe elementy wyposażenia budowlanego i remontowego, bez których nie sposób się obejść. Klasyczne szpachle są metalowe i mają drewnianą lub plastikową rączkę. Służą przede wszystkim do szpachlowania dziur i nierówności w ścianach i tym samym wyrównywania ich powierzchni. To także doskonale narzędzie do zdzierania starych tapet czy warstw farby.

W sklepie budowlanym znajdziemy jednak także i inne rodzaje szpachli. Szpachla japońska służy na przykład do nakładania i wyrównywania gładzi. Uzupełnimy też za jej pomocą ubytki w kamieniu, drewnie, czy grubym metalu. Istnieją także specjalne szpachle do sztablatury, czyli ostatecznego gładzenia ścian za pomocą gładzi gipsowej. Spotkać można również modele z zębami, które pomagają rozprowadzać klej glazurniczy oraz szpachle kwadratowe, które służą do przyklejania wykładzin, a więc jest to grupa narzędzi o szerokim zastosowaniu. Sprawdź aktualne oferty w Castorama!

Mieszadła

Aby z powodzeniem przygotować zaprawę czy rozrobić tynk, konieczne będą odpowiednie mieszadła. To specjalne akcesoria, które podłącza się do wiertarki (w miejsce wiertła) w celu uzyskania efektywnego narzędzia do mieszania. Mieszadła dzielą się na rodzaje zgodne z ich przeznaczeniem, mamy zatem specjalne modele do tynków i zapraw, a także do farb. Porządne wymieszanie farby przed jej nałożeniem na ścianę gwarantuje bowiem uzyskanie idealnej konsystencji i równego krycia.

Zdzierak

Zdzierak potrzebny będzie wszędzie tam, gdzie w grę wchodzi renowacja ścian, podłóg czy mebli. Przyda się w pracy zarówno z gipsem, drewnem, jak i tworzywami sztucznymi. Istnieją także zdzieraki, dedykowane takim pracom jak usuwanie starego tynku czy zrywanie starych posadzek. W tej kategorii mieszczą się także tarniki oraz pilniko-strugi, które umożliwiają odpowiednio wyrównywanie i obróbkę skrawaniem oraz cięcie, zdzieranie, skrobanie i gładzenie powierzchni wykonanych z płyt gipsowo-kartonowych.

Narzędzia budowlane w leroy merlin gliwice

Łom

Łom to jedno z podstawowych narzędzi przydatnych przy remoncie i na budowie. Ma on bardzo szerokie zastosowanie. Tradycyjnym łomem zarówno podważymy ciężkie elementy, jak i skruszymy twarde materiały. Przydać może on się również przy odrywaniu listew, zrywaniu podłóg czy boazerii ze ścian. Niewątpliwie zatem warto mieć go w swoim arsenale. Na półkach sklepowych odnajdziemy także łomy z wyciągaczem, które są niezwykle pomocne przy wyciąganiu gwoździ z przeróżnych powierzchni i przedmiotów. Mają one specjalną końcówkę, podobną do tej w młotku ciesielskim.

Przecinak

Tradycyjny przecinak murarski nie ma sobie równych, jeśli chodzi o rozłupywanie twardych powierzchni. Najczęściej przydaje się podczas skuwania starego tynku ze ścian. Istnieją także specjalne przecinaki do cegieł, które pozwalają na ich sprawne cięcie i rozłupywanie. Do rozcinania elementów metalowych przyda się zaś przecinak ślusarski. W sklepie znajdziemy także specjalne przecinaki pomocne w zrywaniu posadzek.

Punktaki i rysiki

bez punktaków i rysików również nie może obejść się praktycznie żaden remont i żadna budowla. Służą one do punktowania i znakowania przeróżnych materiałów. Wyróżniamy punktaki murarskie, używane przy trasowaniu i punktowaniu przy pracach budowlanych i ślusarskich oraz rysiki, które wykorzystamy do punktowania i znakowania twardych materiałów, takich jak ceramika i metal oraz wszelkich tworzyw sztucznych i laminatów. Są one niezastąpione, jeśli chodzi o precyzyjne wycinanie pożądanych kształtów. Nowości w https://leroy-merlin.okazjum.pl/gliwice

O serwisie

Rodzina i znajomi mówią o Tobie 'złota rączka' lub 'nasz Adam Słodowy'?

Dzieci uważają Cię za realną i chodzącą wersję Boba Budowniczego?

Gdy tylko nie śpisz, to wiercisz, wkręcasz, przycinasz...?

Potrafisz stworzyć coś z niczego i zamienić 'niby-nic' w działające 'coś'?

Ten portal jest dla Ciebie!

Kontakt

kontakt@swiatmajsterkowicza.pl

Galeria