Jak wiele osób wie, wyrzynarka jest niezwykle przydatnym urządzeniem, za pomocą którego szybko i łatwo możemy wykonać cięcia prostoliniowe oraz krzywo-liniowe czy nawet wycinać otwory. Jest ona przede wszystkim wykorzystywana w przypadku materiałów drewnianych oraz drewnopodobnych, ale bardzo często dzięki niej możemy również ciąć elementy metalowe oraz te wykonane z tworzywa sztucznego.
Jak można się domyślić jest to zatem sprzęt, który powinien się znaleźć w każdym, również w domowym warsztacie. Nie tylko pomoże nam bowiem w przycinaniu, ale też w dokładnym wycięciu różnego typu elementów często służących nam jako dekoracja. Czym jednak kierować się podczas zakupu wyrzynarki? Obecnie w sprzedaży jest ich niezwykle dużo, dlatego warto dowiedzieć się, na co należy zwracać szczególną uwagę podczas zapoznawania się z ich parametrami. Dzięki temu z pewnością znajdziemy urządzenie, który sprosta naszym wymaganiom.
Najważniejsze parametry wyrzynarek
1. Głębokość cięcia – to właśnie od maksymalnej głębokości cięcia wyrzynarki zależy to, jak grube materiały będziemy mogli ciąć. Producenci zwykle podają taki parametr dla jednego, wybranego materiału.
2. Liczba skoków na minutę – ten parametr pozwala ustalić jak szybkie będzie cięcie. Oczywiście w tym przypadku im większa liczba skoków, tym lepiej dla nas. W sklepach znajdziemy zazwyczaj urządzenia, które wykonują pomiędzy 500 a 3000 skoków na minutę.
3. Uchwyt – uchwyt wyrzynarki może być przystosowany do różnego typu brzeszczotów: o zaczepie T, 2T czy U. Dlatego też należy to sprawdzić podczas zakupu takiego urządzenia.
Udogodnienia w wyrzynarkach
Rozglądając się za odpowiednią wyrzynarką możemy znaleźć takie jej modele, które zostały wyposażone w specjalną dyszę. Może ona zostać podpięta do rury odkurzacza, dzięki czemu podczas cięcia będzie on odsysał powstający pył. Zamiast odkurzacza, doczepiony może zostać też worek na pył czy zasobnik z mikrofiltrem.
Oprócz dyszy, wyrzynarki mogą być również wyposażone w zasobniki na brzeszczoty, mechanizmy zdmuchiwania pyłów oraz regulację kąta natarcia brzeszczotu. Bardzo pomocne są także laserowe wskaźniki linii cięcia, dzięki którym możemy precyzyjnie wyciąć konkretne elementy.
Osprzęt, który warto i trzeba mieć
Aby móc swobodnie korzystać z wyrzynarki, powinniśmy się zaopatrzyć w zestaw brzeszczotów, przynajmniej w kilka ich rodzajów do każdego z materiałów, jakie planujemy nacinać. Zależnie od materiału, do którego są dostosowane, posiadają one drobne albo duże ostrza. Jeśli planujemy wykonywanie cięć bardzo precyzyjnych, warto mieć pod ręką brzeszczot z zębami skierowanymi do góry, a skomplikowane elementy najłatwiej wytniemy przy pomocy wąskich brzeszczotów. Kupując brzeszczoty zwracajmy też uwagę na rodzaj zaczepu, do najbardziej popularnych należą uchwyty typu T, 2T oraz U.
Chcąc być dobrze zaopatrzonym, można też nabyć metalową przekładnicę oraz cyrkiel, który pomaga w wycinaniu okręgów. Jeśli natomiast planujemy wykorzystywać wyrzynarkę również jako piłę stacjonarną, musimy zaopatrzyć się dodatkowo w specjalny stół lub też płytkę, którą przymocowujemy do stołu.