Gdzie można zamontować dodatkowe głośniki w samochodzie?

Podczas jazdy samochodem wielu kierowców lubi słuchać muzyki. Aby nagłośnienie było jak najlepsze, można zamontować w nim dodatkowe głośniki albo po prostu wymienić stare.

Głośniki zamontowane fabrycznie

W samochodach fabrycznie istnieją miejsca na głośniki albo nawet same głośniki. Jeśli chodzi o nagłośnienie, to jest ono uzależnione od marki samochodu i jego ceny.

W samochodach najwyższej klasy (Mercedes, BMW, Audi) głośniki są montowane przez znanych producentów, takich jak Harman&Kardon albo Bose. W samochodach niższych klas też znajdują się całkiem dobre głośniki. Tak jest w samochodach typu Seat Leon, VW Golf, gdzie znajdują się głośniki marki Denon&Marantz. W starszych samochodach raczej trudno doszukiwać się dobrych głośników, ponieważ wtedy producenci nie zwracali za bardzo uwagi na ten element wyposażenia samochodu. Dlatego też ci kierujący, którzy starsze auto posiadają, na własną rękę starają się ulepszyć brzmienie.

Sprawdź promocje na  promoceny.pl/sklepy/szukaj/leroy-merlin/mazowieckie/warszawa

Z przodu auta

Małe auta mają w wyposażeniu zwykle dwa małe głośniki. Znajdują się one w desce rozdzielczej pod przednią szybą albo w drzwiach. Ta pierwsza metoda jest trudna, szczególnie kiedy chce się zamontować głośniki o średnicy większej niż 13 cm. Poza tym brzmienie i tak nie będzie rewelacyjne, bo dźwięk będzie ulatywał w stronę szyby, a nie do pasażerów samochodu i kierowcy. Lepiej jest zdecydować się na zamontowanie głośników w drzwiach. Jest to obudowa naturalna, przez co powstający dźwięk ma wyższą jakość.

Przy montażu dobrze jest zastosować odseparowane zestawy, co oznacza rozdzielenie całości na 4 głośniki. W takim przypadku dwa są średnio-niskotonowe i dwa wysokotonowe, odpowiednio weefery i tweetery. Te pierwsze zwykle montuje się w dolnej części drzwi, a te drugie w górnej – jeśli zrobi się to na wysokości ucha, to dźwięk będzie najlepszej jakości. Można posiłkować się zaślepką trójkątną.

Nowa oferta w Castoramie zobacz !!!

Z tyłu auta

Istnieje też sposób montowania głośników w tylnej części samochodu w miejscach odpowiadającym tym, które znajdują się z przodu. Tylne drzwi także nadają się do montażu głośników. Przetworniki umieszczone z tyłu muszą być jednak takie same jak te z przodu, co da gwarancję spójności brzmieniowej. Jeśli na tylnych drzwiach zainstaluje się dodatkowe głośniki, to poprawi się odsłuch u pasażerów siedzących z tyłu.

Lepiej jest zdecydować się na zamontowanie przetworników w tylnych drzwiach, a nie na tylnej półce. Argumenty za tym przemawiające są takie same jak w przypadku nagłaśniania przodu samochodu. Chodzi o to, że jeśli zamontuje się głośniki na tylnej półce, to będą one po prostu grały w stronę szyby, a nie w kierunku pasażerów, a więc odbiór i tak nie będzie na wysokim poziomie. Poza tym na półce mogą się pojawiać wibracje, które jeszcze bardziej obniżą jakość brzmienia. Niektórzy kierowcy jednak montują dodatkowe głośniki właśnie na tylnej półce, ponieważ proces instalacji jest dość prosty.

Mimo wszystko najlepiej i tak zamontować głośniki na drzwiach. Są one naturalną komorą, która wpływa na poprawę brzmienia. Instalacja jest jednak trochę trudniejsza, ponieważ trzeba zdjąć tapicerkę albo ją przerobić.

Zobacz nowe produkty w leroy-merlin.okazjum.pl/warszawa

O serwisie

Rodzina i znajomi mówią o Tobie 'złota rączka' lub 'nasz Adam Słodowy'?

Dzieci uważają Cię za realną i chodzącą wersję Boba Budowniczego?

Gdy tylko nie śpisz, to wiercisz, wkręcasz, przycinasz...?

Potrafisz stworzyć coś z niczego i zamienić 'niby-nic' w działające 'coś'?

Ten portal jest dla Ciebie!

Kontakt

kontakt@swiatmajsterkowicza.pl

Galeria