Telewizor na ścianie a zabudowa z płyt gipsowo-kartonowych

W dzisiejszych czasach mnóstwo osób nie decyduje się na ustawienie telewizorów na meblach, lecz (zwłaszcza w przypadku większych egzemplarzy) na zawieszenie ich na ścianie. Oczywiście z praktycznego punktu widzenia jest to bardzo dobre rozwiązanie, jednak sporo ludzi obawia się o wygląd salonu lub sypialni. Głównym powodem wahań jest widok nieestetycznych przedmiotów, takich jak kable, gniazdka lub inne przewody niezbędne do prawidłowego działania telewizora. Jak jednak można zaradzić tego typu problemom?

A może płyta gipsowo kartonowa?

Istnieje kilka bardzo skutecznych sposobów, aby ukryć kable biegnące od telewizora. Jednak jak do tej pory wydaje się, że najlepszym, a zarazem najmniej kłopotliwym jest zastosowanie kartonowo-gipsowych płyt. Dlaczego ludzie tak często decydują się na ich zamontowanie? Odpowiedź jest bardzo prosta - bowiem sprawują one doskonale swoją funkcję. Poprzez ich zastosowanie możemy zyskać przytulny „kącik” dla telewizora, który oprócz tego poprawi wygląd naszego salonu. Pozwala to znakomicie zakryć wszystkie przedmioty, które delikatnie mówiąc psują wygląd naszego salonu lub sypialni.

pilot

Kolejnym bardzo ważnym czynnikiem, który przemawia za takim rozwiązaniem jest to, że płyty kartonowo-gipsowe doskonale sprawdzają się jako swego rodzaju skrytka np. na płyty dvd. Ale można także spróbować skonstruować je w taki sposób, aby zmieścić tam również urządzenia takie jak nagrywarka lub odtwarzacz. Odpowiednia konstrukcja z płyt kartonowo-gipsowych pozwala również na przyozdobienie jej delikatnymi elementami, takimi jak np. lampki, figurki lub inne ozdoby. Taka nowoczesna kompozycja z pewnością sprawi, że pomieszczenie, w którym będzie znajdował się telewizor będzie wyglądało bardzo atrakcyjnie nie tylko dla właścicieli, ale również z pewnością zwrócą na nie uwagę osoby, które będą odwiedzały dane mieszkanie.

Płyta gipsowo kartonowa - przygotowanie do montażu

Zapewne teraz wiele osób zastanawia się, czy montaż płyt kartonowo-gipsowych jest trudnym zadaniem? Otóż nie i dla wielu domowych majsterkowiczów zmontowanie takiej konstrukcji okaże się banalnie proste. Jednak najpierw trzeba zgromadzić niezbędne do tego materiały. Przede wszystkim musimy mieć w domu wiertarkę, poziomicę, a także nożyce do blachy i pistolet do kleju. Nie zaszkodzi też posiadanie packi tynkarskiej. Ponadto będziemy musieli nabyć stalowe profile do płyt i oczywiście same płyty kartonowo-gipsowe. Niezbędne będą także wkręty i dyble do betonu, szpachla gipsowa oraz klej montażowy.

Montaż konstrukcji

Następnie zabieramy się do pracy. Na samym początku ważne jest dobre rozplanowanie, a także odpowiednie wyważenie pionów i poziomów. Dobry projekt i kształt zabudowy to niezwykle ważna czynność. Dzięki temu będziemy wiedzieli jak dużą ilość płyt należy kupić i jak je przyciąć. To samo tyczy się aluminiowych profili. Naturalnie wiele zależy od tego, jak duża jest nie tylko sama ściana, ale także telewizor oraz czy będziemy w tej konstrukcji umieszczać jakieś dekoracje. Naturalnie nie można zapomnieć o odpowiednim rozmieszczeniu kabli i kontaktów. Brak odpowiedniego rozplanowania może spowodować, że w czasie montażu zabraknie nam dosłownie kilku centymetrów do tego, aby cała konstrukcja wyglądała dobrze i spełniała swoją funkcję.

Uchwyt do telewizora - szukaj w Agata Meble gazetki!

telewizor w salonie​Następnie przymocowujemy uchwyt na telewizor. Gdy jest już to gotowe, za pomocą kleju przytwierdzamy profile do ściany, a potem wzmacniamy wkrętami. Trzeba pamiętać o tym, że pojedynczy profil ma długość od 2 do 4 metrów. To znaczy, że najprawdopodobniej będzie potrzebne jego przycięcie. Muszą być rozmieszczone zarówno w pionie, jak i w poziomie. Nie należy też zapominać, że rozstaw profili nie powinien być większy niż ok. 50 centymetrów, tak aby mieć pewność, że cała konstrukcja będzie solidna. Jeśli ktoś ma ochotę na utworzenie specjalnego „pomieszczenia” na telewizor, ale o opływowym kształcie, to wówczas dobrze jest kupić profile, które są fabrycznie ponacinane. Zaoszczędzi nam to wiele pracy.

Skoro zakończyliśmy montaż profili aluminiowych, to następną czynnością, za jaką musimy się zabrać jest przykręcenie płyt kartonowo-gipsowych. Ich ilość jest oczywiście uzależniona od wielkości całej konstrukcji. W czasie montowania płyt należy pamiętać o naprężeniach, które mogą mieć wpływ na solidność całego przedsięwzięcia. Idąc tym tropem trzeba zwrócić uwagę na wielkość otworu na telewizor i odpowiednio ustawić płyty - w taki sposób, aby w narożnikach otworu nie znajdowały się jej krawędzie. Jeśli tak się stanie, wówczas cała konstrukcja jest narażona na systematyczne działanie naprężeń i w konsekwencji może zacząć pękać.

Płyta kartonowo-gipsowa - malowanie

Na sam koniec, aby cała powierzchnia była równa może być ona wyrównana przy pomocy gipsu szpachlowego. Dzięki temu zostaną wykończone wszystkie niedociągnięcia, a także szparki pomiędzy płytami. Gdy konstrukcja jest gotowa, wówczas możemy podjąć dalsze czynności. Po wyschnięciu gipsu nakładamy na płyty kartonowo-gipsowe farbę. Naturalnie, będzie nam do tego potrzebny wałek malarski lub pędzel. Kolor może być taki sam jak kolor ścian w naszym salonie lub sypialni, ale także może wyróżniać się innymi barwami. Ważne, aby całość znakomicie się komponowała.

Wrażenia estetyczne

Koniec! Konstrukcja, która pojawiła się w naszym domu jest w 100% gotowa. Aby jeszcze bardziej ją ozdobić, można położyć na niej odpowiednie dekoracje, jak np. niewielkich rozmiarów kwiatek, czy też inne przedmioty, takie jak figurki, wazony itp. Jednak w przypadku zastosowania takiego rozwiązania w salonie czy też w sypialni, bardzo dużo osób decyduje się na zrobienie dodatkowych wnęk w tej konstrukcji, które będą pełniły funkcję skrytki, ale także funkcję estetyczną. Niekiedy zdarza się, że montuje się też w nich oświetlenie, wstawia elementy szklane lub drewniane.

O serwisie

Rodzina i znajomi mówią o Tobie 'złota rączka' lub 'nasz Adam Słodowy'?

Dzieci uważają Cię za realną i chodzącą wersję Boba Budowniczego?

Gdy tylko nie śpisz, to wiercisz, wkręcasz, przycinasz...?

Potrafisz stworzyć coś z niczego i zamienić 'niby-nic' w działające 'coś'?

Ten portal jest dla Ciebie!

Kontakt

kontakt@swiatmajsterkowicza.pl

Galeria