Radio samochodowe to jeden z istotnych elementów wyposażeniowych w samochodzie, wielu kierowców nie wyobraża wręcz sobie podróży bez możliwości słuchania ulubionej muzyki. Jakość nagłośnienia można poprawić montując w aucie dodatkowe głośniki lub wymieniając istniejące.
Fabryczne miejsce na głośniki
Miejsce na głośniki zostało przewidziane już na płaszczyźnie produkcyjnej, co ważniejsze, większość modeli posiada wmontowane głośniki. Jakość nagłośnienia zależy przede wszystkim od modelu auta oraz jego wartości rynkowej.
Wysokiej jakości nagłośnienie, produkowane przez znane marki (m.in. Harman & Kardon czy Bose) można znaleźć w samochodach marki premium, czyli BMW, Audi czy Mercedes. Warto jednak pamiętać, że głośniki zapewniające dobre brzmienie można znaleźć także w samochodach niższej klasy, przykładem może być tutaj Seat Leon lub nowsze modele VW Golf, w których montowane są głośniki Denon & Marantz.
W autach starszych jakość głośników jest często gorsza, a to oznacza, że właściciele dążą do tego, by samodzielnie ulepszyć ich jakość.
Gdzie najlepiej umieścić głośniki?
W niewielkich samochodach zazwyczaj montowane są dwa głośniki – jest to ilość, która wystarcza, by zapewnić odpowiednie nagłośnienie. Głośniki zazwyczaj są montowane w desce rozdzielczej, pod przednią szybą lub w drzwiach.
W pierwszym przypadku ważna jest wielkość głośników – nie mogą być większe niż 13 cm, gdyż może to w znaczny sposób utrudnić montaż, ponadto jakość odsłuchu nie będzie na najwyższym poziomie – dźwięk kierowany jest w kierunku szyby, nie zaś kierowcy i pasażerów.
Optymalnym miejscem, w którym należy montować głośniki, są drzwi, które stanowią naturalną, w miarę szczelną obudowę, która może być w prosty sposób wygłuszona, co automatycznie przekłada się na jakość dźwięku.
Podczas montażu głośników warto rozważyć instalację zestawów odseparowanych, czyli rozdzielanych na cztery głośniki - dwa średnio-niskotonowe (tzw. woofery) oraz dwa wysokotonowe (tzw. tweetery). Woofery należy zainstalować w dolnej części drzwi, natomiast tweetery w części górnej.
Montaż można wykonać za pomocą trójkątnej zaślepki przy lusterku bocznym lub elementów podszybia.
Montaż głośników w tylnej części drzwi samochodowych
Samochody fabryczne często posiadają głośniki zamontowane w tylnych drzwiach, analogicznie jak w drzwiach przednich. Nie ma żadnych przeciwwskazań, aby tylne drzwi również wyposażyć w głośniki, należy jednak zwrócić uwagę na to, aby instalowane tam przetworniki były takie same jak z przodu – zagwarantuje to spójność brzmieniową. Montaż dodatkowych głośników w tylnych drzwiach to gwarancja lepszego odsłuchu dla osób siedzących na tylnej kanapie.
Zdecydowanie lepiej zamontować przetworniki w tylnych drzwiach niż na tylnej półce, przyczyny są podobne jak w przypadku montażu głośników w przedniej części auta – głośniki zamontowane na tylnej półce grają w kierunku szyby, a nie pasażerów, ponadto półka obniża jakość dźwięku.
Optymalnym miejscem do montażu głośników są bez wątpienia drzwi, które stanowią naturalną komorę dla głośnika, co automatycznie przekłada się na jakość brzmienia.