Narzędzia do obróbki drewna - przegląd

Jeśli tylko mamy na to ochotę, każdy z nas może zrobić coś z drewna tak jak robi to prawdziwy stolarz. Pomocne okazują się przy tym naprawdę proste narzędzia. Znacznie większe znaczenie mają zresztą dobre pomysły, a także chwila wolnego czasu.

Narzędzia do drewna mogą zresztą przydać się nawet wówczas, gdy nie mamy ochoty na kreatywność. Pomagają w naprawianiu drzwi, regałów i szaf, umożliwiają też wykonywanie niektórych prac od podstaw. Co więcej, nie tylko można je łatwo skompletować, ale również nie trzeba wydawać w tym celu dużych pieniędzy. Zobacz narzędzia i miarki w castorama mińsk mazowiecki

Narzędzia do drewna mają jeszcze jedną zaletę. Mogą okazać się znakomitym prezentem nie tylko dla nas samych, ale i dla naszych najbliższych. Warto więc dokonać ich przeglądu i przekonać się, co znajdziemy na rynku.

W poszukiwaniu miary

metr stolarskiTrudno liczyć na spektakularny sukces, jeśli zapomnimy o znaczeniu, jakie odgrywa planowanie. Pracę należy więc rozpocząć od szkicu i określenia, które czynności powinny zostać wykonane w pierwszej kolejności. Gdy już skompletujemy budulec, konieczne jest jego poobcinanie, a to nie będzie możliwe bez ołówka i drewnianego lub metalowego przymiaru.

Imadła, ściski i szczypce

Kompletowanie narzędzi do drewna warto rozpocząć od nabycia zestawu imadeł. To właśnie one stabilizują drewniane elementy w czasie cięcia, pomagają jednak również podczas wiercenia i szlifowania. Jeśli możemy już mówić o pewnym stopniu zaawansowania, możemy pomyśleć również o specjalnym stole z imadłami.

W poszukiwaniu piły

Innym ważnym narzędziem, którego nie powinno zabraknąć w żadnym warsztacie, jest piła. W sprzedaży możemy znaleźć wiele ich rodzajów, już podczas dokonywania zakupu dobrze jest przy tym zwrócić uwagę na ich zęby. Jeśli są one drobne i gęsto rozmieszczone, można liczyć na cięcie, które będzie nie tylko równe, ale i dokładne. Zęby dość duże, a do tego szeroko rozstawione, można zaś docenić wówczas, gdy zależy nam na krótkim czasie piłowania. Kształt zębów ma tez wpływ na sposób cięcia oraz przeznaczenie piły. W Ikea Łódź znajdziesz wszystkie niezbędne do obróbki drewna narzędzia.

Jak wybrać dłuto?

Dłuto jest kojarzone przede wszystkim z tym narzędziem, którym posługują się rzeźbiarze, z pewnością jednak przyda się również stolarzom i majsterkowiczom. Pozwala nie tylko na żłobienie rowków, ale i tych otworów, dla których charakterystyczny jest nieregularny kształt, umożliwia przy tym wykonywanie złączy ciesielskich. Najważniejszą częścią dłuta jest brzeszczot, który – w zależności od typu – jest zarówno łukowy, jak i prostokątny oraz o przekroju trapezowym.

Heble dla stolarza

hebelJeśli musimy odkroić cienki pasek drewna, realizacja tego zadania stanie się zdecydowanie łatwiejsza w momencie, w którym zaopatrzymy się w hebel znany też jako strug. Pozwala on nie tylko na wygładzenie drewna, ale i na zaokrąglenie jego krawędzi. Może też usuwać te jego warstwy, które uległy zniszczeniu. W sprzedaży dostępne są strugi z nożem zdzierakiem, gładzikiem, równiakiem, kątnikiem prostym i krzywakiem, bez trudu nabędziemy jednak i te, które posiadają nóż profilowany znany jako zdobnik.

Noże można wymieniać, nie ma więc obaw, że nie będziemy mogli skorzystać z tego, który okaże się niezbędny podczas wykonywanej przez nas pracy. Warto też pamiętać o tym, że im bardziej wysuwa się ostrze, tym grubsza jest ścinana przez nas warstwa drewna.

Czym wiercić w drewnie?

Drewno to relatywnie miękki materiał, a tym samym wiercenie w nim nie jest trudnym zadaniem. Najczęściej wykorzystuje się w tym celu wiertarko-wkrętarki oraz wiertarki elektryczne, choć niejednokrotnie już ręczny świder okazuje się narzędziem, który może spełnić nasze oczekiwania.

Jeśli wiertło, którym się posługujemy, nie jest wyposażone w kolec centrujący, zaleca się wykonanie małego wgłębienia w punkcie, który wyznacza położenie potrzebnego nam otworu. Już podczas wiercenia dobrze jest też sprawdzać co jakiś czas, czy otwór nie zapycha się wiórami. Jeśli nie będą one regularnie usuwane, mogą doprowadzić do pęknięcia w obrębie otworu, a to może zniszczyć wykonaną już przez nas pracę doprowadzając do uszkodzenia samego wiertła. Należy też pamiętać o tym, że wiertło powinno być w ruchu również w tym momencie, w którym wyjmujemy je z otworu.

Czym najlepiej szlifować drewno?

szlifować drewno​Bez względu na to, czy drewno ma być malowane, czy też lakierowane, niezbędne staje się jego oszlifowanie. Osiągnięcie odpowiedniej gładkości nie jest trudne, pomóc może nam bowiem papier ścierny o właściwej gradacji. Oczywiście, jego arkusze nadają się również do wykorzystania w narzędziach do szlifowania, zarówno ręcznych, jak i elektrycznych. Najtańsze narzędzie tego typu możemy zresztą wykonać samodzielnie. Jeśli papierem ściernym okręcimy drewniany klocek, stworzymy w ten sposób prymitywną szlifierkę ręczną. Niestety, nie należy ona do najwygodniejszych w użyciu, znacznie lepszym rozwiązaniem wydaje się więc zaopatrzenie się w szlifierkę elektryczną. Zobacz narzędzia do drewna w castorama mińsk mazowiecki

Papier ścierny przydaje nam się i wówczas, gdy chcemy pozbyć się z drewna śladów po lakierze lub starej farbie. Jest też nieoceniony, gdy chcemy zmatowić powierzchnię, która została już przez nas pomalowana i polakierowana.

O serwisie

Rodzina i znajomi mówią o Tobie 'złota rączka' lub 'nasz Adam Słodowy'?

Dzieci uważają Cię za realną i chodzącą wersję Boba Budowniczego?

Gdy tylko nie śpisz, to wiercisz, wkręcasz, przycinasz...?

Potrafisz stworzyć coś z niczego i zamienić 'niby-nic' w działające 'coś'?

Ten portal jest dla Ciebie!

Kontakt

kontakt@swiatmajsterkowicza.pl

Galeria