Jak wybrać właściwy agregat prądotwórczy?

Niewiele osób może pochwalić się tym, że stać je na własną elektrownię. Okazuje się jednak, że nie jest ona wcale koniecznością, agregaty prądotwórcze nie należą już bowiem do rozwiązań wyjątkowo drogich. Są one w stanie zasilać urządzenia w tych miejscach, w których podłączenie się do sieci elektroenergetycznej nie jest możliwe.

Agregat prądotwórczy przydaje się częściej niż moglibyśmy się tego spodziewać. Jest nieoceniony nie tylko na biwaku, ale i w pozbawionym prądu garażu. Często jest też elementem zasilania awaryjnego domu, w którym mieszkamy - na wypadek, gdyby miał on zmagać się z dłuższą przerwą w dostawie prądu, co często oznacza również brak wody i ogrzewania.

Jaki agregat prądotwóczy do domu jednorodzinnego?

brak prądu i burzaGdy zastanawiamy się nad wyborem urządzeń do zastosowania w domu jednorodzinnym, podstawowym kryterium są ich niewielkie gabaryty i niewysoka moc. Gdy mamy do czynienia z urządzeniami, które generują energię elektryczną prądu przemiennego, jest to tak zwana moc pozorna obliczana w woltoamperach.

Wydając zaledwie kilka tysięcy złotych można kupić urządzenia, których moc waha się od o,5 do nawet kilku kVA. Te, których moc nie przekracza 1,5 kVA są najczęściej urządzeniami przenośnymi. Jeśli jednak moc jest większa, agregat prądotwórczy automatycznie staje się cięższy, a to oznacza, że powinien być traktowany przede wszystkim jako urządzenie stacjonarne.

W przypadku najtańszych agregatów prądotwórczych z przeznaczeniem do domu jednorodzinnego mamy do czynienia z urządzeniami, które dostarczają energii wcześniej zgromadzonej w akumulatorach. Niestety, ma to swoje wady. Nie są to rozwiązania o długim działaniu i w najlepszym wypadku służą nam przez kilkadziesiąt minut, po czym pojawia się konieczność ich przynajmniej kilkugodzinnego ładowania. Sprawdź: agregaty prądotwórcze - ceny i opinie na zakupowy.expert

Agregat prądotwórczy - diesel czy benzyna

agregat prądotwóczy- zasilanie awaryjneAby w miarę swobodnie korzystać z urządzeń elektrycznych warto zaopatrzyć się w generator prądotwórczy z silnikiem diesla. Zapewnia to przynajmniej kilka godzin pracy, moc zaś jest uzależniona od tego, z jakiej wielkości silnikiem mamy do czynienia. Niestety, mowa tu o urządzeniach dość drogich, jeśli więc chcemy przeznaczyć mniej niż 10 tysięcy PLN, możemy liczyć na te, które mają moc zaledwie kilku kilowatów.

Agregat prądotwórczy mały - idealny w podróż

Gdy mamy do czynienia z niewielkiej mocy generatorami podróżnymi, możemy liczyć na to, że będą się one charakteryzowały tak zwanymi obudowami walizkowymi z izolacją akustyczną. Niestety małe agregaty prądotwórcze mają znacznie ograniczone zastosowanie, dlatego wykorzystuje się je więc przede wszystkim do zasilania awaryjnego stosunkowo małych rozmiarów odbiorników elektrycznych.

Agregaty prądotwócze - kiedy stosować zasilanie awaryjne?

​Od solidnego agregatu prądotwórczego oczekuje się, że uruchomi się on samoczynnie w tym samym momencie, w którym dojdzie do zaniku napięcia w sieci. Trudno jednak liczyć, że w funkcję taką zostaną wyposażone relatywnie tanie rozwiązania. Te najczęściej posiadają ręczne rozruszniki, nie są więc najlepszym rozwiązaniem, jeśli chcemy podtrzymywać zasilanie tych urządzeń, od których oczekujemy nieustannej pracy, a więc pomp lub instalacji alarmowych.

zasilanie awaryjne

W takim przypadku znacznie lepiej sprawdzi się zautomatyzowany agregat posiadający rozrusznik elektryczny na stale połączony z instalacją elektryczną w domu. Niestety, ceny takich urządzeń zwykle zaczynają się od kilkunastu tysięcy złotych.

Jeśli nie chcemy decydować się na tak duży wydatek, możemy odwołać się do innego, tańszego sposobu pozwalającego podtrzymać napięcie po awarii zasilania. Sposobem tym jest wykorzystanie zasilacza awaryjnego znanego też jako UPS. Generatory prądotwócze tego rodzaju są podłączane do sieci elektrycznej, aby dostarczać energię w przypadku pojawienia się zakłócenia w regularnej transmisji. Najczęściej mamy z nimi do czynienia w komputerach stacjonarnych, z powodzeniem można je jednak łączyć także z innymi urządzeniami.

O serwisie

Rodzina i znajomi mówią o Tobie 'złota rączka' lub 'nasz Adam Słodowy'?

Dzieci uważają Cię za realną i chodzącą wersję Boba Budowniczego?

Gdy tylko nie śpisz, to wiercisz, wkręcasz, przycinasz...?

Potrafisz stworzyć coś z niczego i zamienić 'niby-nic' w działające 'coś'?

Ten portal jest dla Ciebie!

Kontakt

kontakt@swiatmajsterkowicza.pl

Galeria