Chyba każdy mniej lub bardziej doświadczony majsterkowicz potwierdzi, iż wkrętak nazwany popularnie śrubokrętem jest jednym z podstawowych narzędzi, które powinny się znaleźć w każdym domu. Ten mały przyrząd jest bowiem niezbędny zarówno podczas remontów, jak i podczas dokonywania niewielkich napraw.
Kiedy spojrzymy na wkrętak, wydaje się nam, iż ma on dość mało skomplikowaną budowę, ale jak się okazuje posiada on kilka istotnych rozwiązań technologicznych, które nie każdy jest w stanie dostrzec. Warto dowiedzieć się co nieco na ten temat, aby dokonać zakupu dobrej jakości narzędzia, które posłuży nam przez dłuższy czas.
Śrubokręt – z czego się składa?
Wkrętak to przede wszystkim dwa podstawowe elementy, jakimi są grot oraz rękojeść. Ten pierwszy stanowi część roboczą narzędzia, w związku z czym musimy się upewnić, iż została ona stworzona z wystarczająco twardego materiału. Szczególnie polecanym przez specjalistów stopem, który najlepiej sprawdza się w takich narzędziach, jest stop stali chromowo-molibdenowej, czyli w skrócie CrMo. Dzięki doskonałym parametrom twardości, grot jest niezwykle wytrzymały, nie pojawiają się na nim odkształcenia i jest odporny na działanie temperatur. Dobrze jest także zwrócić uwagę na to, by końcówka grota była zahartowana, gdyż staje się ona wówczas twardsza i narzędzie dłużej nam posłuży. Wielu fachowców decyduje się też na zakup wkrętaka z namagnesowaną końcówką grota, ponieważ dzięki niej odkręcane śruby pozostają na końcówce, a nie spadają na ziemię.
Grot śrubokrętu
Bardzo często w przypadku wkrętaka, uszkodzenia powstają na skutek wyłamania się części roboczej z rękojeści. Dlatego tak istotne jest, aby sprawdzać również miejsce połączenia grotu z rękojeścią właśnie. Grot, który jest zatopiony wystarczająco głęboko po prostu się nie wyłamie.
Rękojeść śrubokrętu
Jeśli natomiast chodzi o rękojeść, to naszą uwagę powinny przykuć przede wszystkim materiały z jakich została ona wykonana. Połączenie dwóch rodzajów materiału zapewnia nam wygodę trzymania i użytkowania wkrętaka, ale także jego odpowiednią wytrzymałość.
Do wykonania zewnętrznej warstwy tej części wkrętaka, zazwyczaj wykorzystuje się materiały gumopodobne, które są stosunkowo miękkie, ale jednocześnie zapobiegają ślizganiu się dłoni w trakcie pracy z tym narzędziem.
Jeśli natomiast chodzi o wewnętrzną warstwę takiego uchwytu, powinien być to twardy materiał, cechujący się przede wszystkim dużą wytrzymałością. Dzięki temu, będziemy mieli pewność, iż wkrętak posłuży nam przez długi czas, nawet gdy będzie używany często.
Komfort użytkowania śrubokrętu
Materiał, z którego zostanie wykonana każda z warstw rękojeści to jednak nie wszystko. Ważny jest bowiem również jej kształt, który musi być właściwie wyprofilowany. Sprawi to, że praca przy użyciu takiego narzędzia będzie łatwiejsza, nasza dłoń będzie mniej obciążona, a moment obrotowy w trakcie wykonywania konkretnego zadania będzie optymalny. Często nie zwracamy na to uwagi w momencie zakupu narzędzia, ale zwłaszcza w przypadku, gdy będziemy ich używać często powinniśmy sprawdzać również takie parametry.
Jakość przede wszystkim
W związku z tym, że wkrętak jest jednym z najbardziej podstawowych narzędzi, jakie powinny się znaleźć w każdym warsztacie, warto zadbać o to by były one wykonane precyzyjnie z najlepszych materiałów. Dzięki temu, będą one mogły nam służyć bardzo długo, co sprawi, że taka inwestycja po prostu nam się opłaci.