Pilarki to narzędzia, których celem jest przecinanie elementów drewnianych. To właśnie za ich pomocą deski są przecinane na deskowanie, można przy tym również przecinać deski podłogowe oraz słupy ogrodzeniowe.
Pilarka tarczowa - zastosowanie
Pilarki są nieocenione w momencie, w którym stajemy przed koniecznością przecinania elementów drewnianych takich jak choćby słupy ogrodzeniowe i deski podłogowe. Radzą sobie jednak dobrze również z elementami drewnopochodnymi, w tym z blatami kuchennymi i panelami podłogowymi. Nie używa się ich podczas cięcia metalu, można jednak na nie liczyć, gdy w centrum naszego zainteresowania znajdują się tworzywa sztuczne.
Pilarki tarczowe - przegląd najważniejszych parametrów
Najważniejszym parametrem wydaje się być głębokość cięcia informująca nas o tym jak gruba deska może być przecięta. Nie bez znaczenia jest jednak i moc pilarki, im bowiem jest większa, tym bardziej wydajne jest też tego rodzaju urządzenie.
Pilarki - najciekawsze opcje
Dziś możemy natrafić już na takie pilarki, w przypadku których nie ma mowy o problemie maksymalnej głębokości cięcia. Bez problemu odczepia się od nich standardową tarczę i zamienić ją piłą łańcuchową. Taka pilarka pozwala nawet na ścinanie drzewek ogrodowych. Co więcej, coraz częściej możemy obserwować urządzenia z mechanizmem elektronicznym, dzięki któremu tarcza przez cały czas zachowuje taką samą prędkość obrotu w trakcie cięcia. Problemem nie jest też podłączenie do pilarki specjalnego worka, do którego trafiać będzie pył tworzący się podczas cięcia. Worek można wymienić nawet na pojemnik z mikrofiltrem. Innym ciekawym rozwiązaniem jest wziernik w osłonce tarczy. Jest on nieoceniony w momencie, w którym chcemy utrzymywać pod kontrolą linię cięcia. Z tego samego powodu przydaje się też lampa podświetlająca.
Przegląd możliwości osprzętowych
Producenci pilarek oferują różne rodzaje tarcz. Te przeznaczone do szybkiego cięcia można więc zamieniać na te, które umożliwiają cięcie precyzyjne. Innym ciekawym rozwiązaniem są frezy tarczowe i soczewkowe, a także metalowa prowadnica, która pomaga podczas cięcia równoległego.
Jak korzystać z pilarki?
Jeszcze przed rozpoczęciem pracy niezbędne jest określenie, z jaką grubością cięcia chcemy mieć do czynienia oraz upewnienie się, że na samej linii cięcia nie ma przeszkód, które by nam je uniemożliwiały. Należy też wystrzegać się zakładania tarcz niedozwolonych przez producenta i uszkodzonych nawet, jeśli wydaje się nam, że mamy do czynienia jedynie z dość drobnymi defektami.
Przed pracą należy też upewnić się, że tarcza obraca się jeszcze przed dotknięciem materiału. Nie ma też mowy o cięciu, gdy jest ona całkowicie zagłębiona w materiale. Ostrze piły musi wystawać na ¾ swojej wysokości. W innym przypadku nie uchronimy tarczy przed klinowaniem się.
Pilarki są przeznaczone do cięcia zgodnie z linią prostą. Należy też liczyć się z tym, że tarcza może naruszać fragmenty materiału, jeśli znajdują się one tuż przy linii cięcia. Jeśli więc linia ma być gładka, najlepszym rozwiązaniem jest cięcie materiału z drugiej strony. Warto też zwracać co jakiś czas uwagę na to, czy tarcza jest opuszczona.