Młotek to jedno z tych narzędzi, które towarzyszy człowiekowi od niepamiętnych czasów. Wraz z rozwojem cywilizacji zmieniał się on jednak tak, jak zmieniali się jego kolejni właściciele.
Jakie są rodzaje młotków
Lista zastosowań młotków jest imponująca, od wieków najczęściej są one jednak wykorzystywane przez nas do obróbki materiałów, wbijania gwoździ oraz pracy z innymi narzędziami takimi, jak choćby punktak i dłuto. To właśnie specjalistyczne przeznaczenie młotka determinuje zresztą jego budowę. W sklepach możemy dziś trafić więc zarówno na młotki stolarskie i ciesielskie, jak i na młotki ślusarskie. Przyglądając się im z bliska można zresztą dostrzec, że różnią się między sobą znacząco.
Obuch młotka i jego cechy
Obecnie młotki najczęściej wykonuje się ze stali, choć z pomocą przychodzi nam również guma, drewno oraz plastik. Obuchy tych, które zostały wykonane ze stali, hartuje się przy tym strefowo. Dzięki temu można liczyć na ich lepszą wytrzymałość. Najwięcej uwagi poświęca się w tym kontekście końcówkom obucha, są to bowiem miejsca w największym stopniu narażone na to, że podczas pracy dojdzie do ich uszkodzenia. Im bliżej środka, tym stopień hartowania obucha się zmniejsza. Nie dzieje się tak przez przypadek, a ta część, która bezpośrednio łączy się z trzonkiem może dzięki temu być bardziej sprężysta. Obuch jest przy tym chroniony przez pęknięciami.
Co warto wiedzieć o trzonku młotka?
Tym miejscem, któremu przypisuje się kluczowe znaczenie jest przestrzeń, na której obuch łączy się z trzonkiem. Jeśli trzonek jest drewniany, najlepszym sposobem na łączenie jest tak zwane podwójne klinowanie z wykorzystaniem jednego klina drewnianego lub jednego albo dwóch klinów stalowych.
Obecnie coraz modniejsze są młotki, których trzonki wykonuje się z włókien szklanych, są one bowiem wytrzymałe i stabilne. Tu do łączenia wykorzystuje się kleje. Jeśli trzonki są wykonane ze stali, dobrym pomysłem jest kołek rozprężny, których przechodzi tak przez obuch, jak i przez członek. Gdy młotek ma gumowy obuch, jego połączenie z trzonkiem jest możliwe dzięki stalowemu sztyftowi.
Trzonek to również ta część młotka, z którą ma kontakt podczas pracy nasza dłoń. Podczas procesu produkcyjnego coraz większą wagę przywiązuje się w związku z tym do ergonomii. Jeśli kształt i materiał trzonka są dobrane we właściwy sposób, chwyt jest nie tylko wygodny, ale i bezpieczny.
Drewno hikorowe w młotkach
Właśnie dlatego w młotkach drewnianych coraz częściej wykorzystuje się drewno hikorowe. Jego cechą charakterystyczną jest wysoki poziom sprężystości, co pozwala na redukcję drgań występujących podczas pracy. Gdy trzonki są wykonane z metalu i włókna szklanego, technologia jest bardziej skomplikowana. Najlepszym rozwiązaniem jest w takim przypadku uchwyt z miękkiego tworzywa. Tego typu uchwyty często są określane mianem antyszoków, charakteryzują się bowiem nie tylko wysoką absorpcją, ale i redukcją drgań. Dzięki swojej elastyczności mogą też doskonale układać się w dłoni.
Gdy mamy do czynienia z dobrym młotkiem, możemy liczyć nie tylko na jego wytrzymałość, ale i na wygodę pracy. Już choćby dlatego podczas dokonywania wyboru warto zadać sobie pytanie o to, który z młotków jest w największym stopniu dopasowany do naszych potrzeb.