Wkrętarka w wersji mini – czym jest, jak działa i w czym pomoże?

Wkrętarka jest elektrycznym urządzeniem mechanicznym, które służy do wkręcania oraz wykręcania śrub czy wkrętów i które posiada liczne, wymienne końcówki (tak zwane bity), znacznie ułatwiające pracę. Narzędzia tego typu stanowią nieocenioną pomoc w budownictwie czy pracach stolarskich, a z racji na swoją funkcjonalność chciałoby je posiadać w swoich domach wiele osób. Tym bardziej, że może służyć również jako prowizoryczna wiertarka – wystarczy, że zamontuje się w niej narzędzia z chwytem cylindrycznym. Na rynku – prócz solidnych, dużych wkrętarek – można również znaleźć te mniejsze, choć wcale im nieustępujące mocą ani przydatnością. Czym są elektryczne mini wkrętarki, jak wybrać najlepszą i do czego może się ona przydać?

Mini wkrętarka na każdą okazję

Nie trzeba nikogo przekonywać, że cena dużych wkrętarek jest całkiem spora – można powiedzieć, ze rośnie wraz z wielkością urządzenia. Mini wkrętarki to narzędzia odpowiednio mniejsze (stąd przecież nazwa), jednak doskonale się sprawdzające w każdym domu i pomocne także w czasie wyjazdów. Nikt nie zabierałby przecież na przykład na biwak pod namiotem dużej wiertarki albo wkrętarki – ale jeśli coś jest przydatne, a nieduże i zmieści się w każdym plecaku, podobny problem nie istnieje. Zawsze można wziąć taki sprzęt ze sobą na wszelki wypadek.

Mini wkrętarka - zalety:

1. Mini wkrętarki pozwalają mocować wkręty czy śrubki w przeróżnych materiałach – począwszy od drewna i tworzyw drewnopodobnych, poprzez tworzywa sztuczne, lekki beton, a na metalu skończywszy.

2. Do niektórych mini wkrętarek dołączane są małe wiertła, które w zamyśle mają służyć do nawiercania powierzchni przed umieszczeniem w niej śrub, jednak równie dobrze sprawdzą się jako prowizoryczna wiertarka.

remont pani majster

3. Nowoczesne mini wkrętarki posiadają akumulator lub są zasilane bateriami. W każdej chwili można je naładować, a nawet zabrać ze sobą dodatkowy akumulator (czasem dodawany do pełnego zestawu), który można wykorzystać jako zapasowe źródło energii, jeśli poprzednie się skończy. To ogromnie przydatna właściwość, jako że nie potrzebujemy szukać gdzieś gniazdka z prądem. A są i takie urządzenia, które nie rozładowują się szybko, lecz są gotowe do użytku nawet po upływie 18 miesięcy leżenia – to nowoczesne mini wkrętarki z akumulatorami litowo-jonowymi. Mniej nowoczesne są te z akumulatorem niklowo-kadmowym, jednak są już rzadkością. A dla osób, które nie chcą zawracać sobie głowy koniecznością ładowania akumulatora wprowadzono również do sprzedaży narzędzia zasilane bateriami-paluszkami. Bierzemy ze sobą zapas i nie musimy się już martwić o energię!

4. Dla jeszcze większego ułatwienia wszystkim posiadaczom mini wkrętarek pracy, są one zwykle wyposażone w diody, które razem tworzą pierścień świetlny. Podświetla on miejsce, w którym ma zostać wykonany wkręt. To znacząco ułatwia prace wykonywane nocami, wieczorami, albo w trudno dostępnych miejscach, które są słabo oświetlone. Jakby tego było mało, część nowoczesnych urządzeń wyposażona jest jeszcze w dodatkową latarkę na rękojeści, która może być użyta jeśli diody okażą się dawać zbyt mało światła.

5. Na rynku można zakupić mini wkrętarki wyposażone w ruchome rękojeści, które umożliwiają wkręcenie czegoś pod kątem, albo w pozycji prostej. To wielkie ułatwienie dla osób, które mają zadanie do wykonania w jakimś trudno dostępnym, ciasnym miejscu – podobna regulacja pozwala zażegnać mnóstwo kłopotów!

6. Produkowane obecnie mini wkrętarki posiadają jeszcze jedną, przydatną funkcję – obrotowe uchwyty. Można je ustawić w jednej z trzech dostępnych pozycji. Można również zdecydować się na kupno mini wkrętarki z wysuwanym uchwytem magnetycznym, który przytrzymuje wkręt na swoim miejscu, dzięki czemu pracując nie trzeba trzymać go w palcach.

7. Mini wkrętarki wyposażone są w gumowe rękojeści, co sprzyja ich stabilności w dłoniach w czasie wykonywania pracy. To bardzo istotne zarówno z uwagi na bezpieczeństwo nas samych w czasie wykonywania pracy, jak i samego urządzenia, które nie wymknie się przypadkiem z rąk i nie ulegnie zniszczeniu.

Wkrętarka mini - a może cały zestaw?

wiertła zestaw​Istnieje wiele rodzajów mini wkrętarek – o większej lub mniejszej mocy i z przeróżnymi dodatkami (na przykład wyświetlaczem, pokazującym aktualny poziom naładowania akumulatora, dzięki czemu zawczasu wiadomo, że niedługo sprzęt przestanie działać, więc lepiej zaprzestać pracy lub też wymienić akumulator). Każdy może dobrać urządzenie do swoich własnych potrzeb, kierując się też, rzecz jasna, swoimi możliwościami finansowymi.

W większości sklepów jednak można spotkać się z całymi, gotowymi zestawami – mini wkrętarkami zapakowanymi w zgrabne walizeczki. Wiele osób zastanawia się, co też w nich jest. Wyjaśniamy więc: zawsze w zestawie będą bity do różnego rodzaju wkrętów, umieszczone w różnej ilości (od kilku do nawet kilkunastu), ładowarka (jeśli urządzenie działa na akumulator), a czasem również zapasowy akumulator. W najdroższych zestawach znajdziemy też adaptery, które umożliwią wykonywanie wkrętów pod kątem.

O serwisie

Rodzina i znajomi mówią o Tobie 'złota rączka' lub 'nasz Adam Słodowy'?

Dzieci uważają Cię za realną i chodzącą wersję Boba Budowniczego?

Gdy tylko nie śpisz, to wiercisz, wkręcasz, przycinasz...?

Potrafisz stworzyć coś z niczego i zamienić 'niby-nic' w działające 'coś'?

Ten portal jest dla Ciebie!

Kontakt

kontakt@swiatmajsterkowicza.pl

Galeria