Każdy z nas ma od czasu do czasu ochotę na jakieś zmiany. Wiele osób decyduje się w związku z tym, na odświeżeni przestrzeni, w jakiej na co dzień przebywamy. Remonty czy różnego typu przemeblowania mogą być sporą przyjemnością, ale często pojawiają się też problemy, takie jak chociażby umiejscowienie gniazda elektrycznego. Wydaje się, że wówczas pomóc nam może jedynie elektryk, ale nie musi tak wcale być. Oto kilka wskazówek dotyczących tego, jak zrobić to samodzielnie.
Planując rozmieszczenie instalacji elektrycznej w domu nie jesteśmy w stanie przewidzieć wszystkiego. Dokupując kolejne sprzęty wymagające zasilania sprawiamy, że po jakimś czasie istniejąca instalacja po prostu nam nie wystarcza. Rozwiązaniem tego problemu mogą okazać się wszelkiego rodzaju tzw. ‘złodziejki’ oraz przedłużacze, ale mają one swoje wady. Oprócz tego, że często nie prezentują się one zbyt estetycznie, to mogą również być dość niebezpieczne, zwłaszcza gdy po domu biegają małe dzieci albo zwierzęta.
Jeśli zatem chcielibyśmy zrobić to nieco bardziej profesjonalnie, najlepiej będzie zmienić położenie gniazdka, a żeby tego dokonać wystarczy wiedza oraz kilka narzędzi.
Miejsce przeniesienia gniazdka
Tak naprawdę, gniazdo elektryczne może zostać przeniesione w dowolne, wybrane przez nas miejsce. Jedyne o czy musimy koniecznie pamiętać, to oczywiście odłączenie zasilania w gnieździe, przy którym będziemy pracować. Nikt nie chce przecież doświadczyć porażenia prądem, które może skończyć się dla nas tragicznie! Zanim zaczniemy majstrować przy gnieździe, dla pewności sprawdźmy przy pomocy próbnika, czy prąd na pewno nie dochodzi do konkretnego gniazda.
Jak przenieść gniazdko elektryczne - krok po kroku
1. Zdemontuj stare gniazdko i wytnij otwór na nowe
Po upewnieniu się, że zasilanie jest faktycznie odłączone, demontujemy gniazdko, dzięki czemu dostaniemy się do puszki instalacyjnej oraz znajdujących się w niej przewodów.
Następnie musimy ustalić, w którym miejscu zainstalujemy nowe gniazdo i wywiercić otwór, co najlepiej jest zrobić otwornicą do betonu.
2. Ustal przebieg instalacji
Nasz kolejny krok to wyznaczenie przebiegu instalacji elektrycznej. Bez względu na wszystko musimy jednak zrobić to tak, by przewody w ścianie przebiegały tylko w pionie oraz w poziomie.
Kiedy przebieg przewodów zostanie już ostatecznie ustalony, pozostaje stworzenie bruzdy w ścianie, gdzie będą one schowane. W tym przypadku, zastosować można kilka różnych narzędzi. Jedni decydują się na skorzystanie z młota udarowego, do którego montuje się specjalne dłuto do bruzdowania. Inni używają do tego celu szlifierki kątowej z diamentową tarczą, dzięki której nacina się taką bruzdę, a następnie kuje ręcznie. Jeśli natomiast mamy dostęp do specjalistycznego sprzętu, warto wykorzystać bruzdownicę, która zdecydowanie ułatwia takie zadanie.
3. Połącz przewód z puszką
Kolejny krok to połączenie nowego przewodu z nową puszką oraz umieszczenie go w powstałej bruździe łączącej obydwa otwory. W tym nowym montujemy puszkę, na przykład przy pomocy pianki montażowej albo też gipsu.
Stare i nowe przewody należy połączyć w starej puszce, używając do tego celu kostki łączeniowej, po czym ją zamykamy. Teraz pozostają już prace kosmetyczne, a więc zagipsowanie zarówno bruzdy jak i starej puszki. Dzięki naszej precyzji po wymalowaniu ściany nie zostanie żaden ślad wykonanej pracy.
4. Zamontuj gniazdo i włącz zasilanie
Ostatnią czynnością jest oczywiście montaż nowego gniazda oraz włączenie zasilania.
Naturalnie, planując rozmieszczenie gniazd w naszym domu powinniśmy zastanowić się jak będą urządzone poszczególne pomieszczenia. Niestety nie da się jednak zawsze wszystkiego przewidzieć, dlatego należy brać pod uwagę możliwość przesunięcia gniazda w razie potrzeby. Na szczęście nie jest to szczególnie skomplikowane zadanie, nawet dla osoby, która nie jest bardzo doświadczonym majsterkowiczem. Wystarczy tylko dobrze zaplanować sobie prace i przede wszystkim zadbać o własne bezpieczeństwo.
Pamiętaj - odłączenie zasilania przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac z prądem to podstawa!
Mamy nadzieję, że z pomocą naszego krótkiego poradnika, przesunięcie gniazda elektrycznego nie sprawi większego problemu i przyczyni się do polepszenia komfortu życia w domu czy mieszkaniu.