Każdy marzy o precyzyjnie ułożonych płytkach w swoim domu – nie jest to jednak zadanie łatwe. Aby ostateczny rezultat był w pełni zadowalający, podczas układania glazury niezbędna jest staranność i posiadanie odpowiedniego wyposażenia. O czym należy pamiętać, rozmieszczając płytki w domu?
Jak układać płytki ?
Przede wszystkim należy mieć świadomość, że na sprawne i dokładne ułożenie płytek ma wpływ wiele czynników, w tym niezwykle znaczące są zdobyte umiejętności oraz wiedza z zakresu glazurnictwa. Specjaliści z firmy remontowo-budowlanej z całą pewnością mogą się poszczycić takimi cechami. Czasami jednak, jeśli czeka nas tylko niewielka modernizacja łazienki czy kuchni, sami decydujemy się na wykonanie wszystkich prac, m.in. ze względu na mniejsze koszty. W takim wypadku powinniśmy wziąć pod uwagę, że układanie płytek zajmie nam o wiele więcej czasu niż przeciętnemu płytkarzowi z doświadczeniem.
W pracy z płytkami liczy się precyzja, więc nigdy nie powinniśmy się spieszyć, a wszystkie działania wykonywać bardzo pieczołowicie. W końcu zależy nam na zadowalającym, estetycznym efekcie. Co jest ważne, jeśli decydujemy się samodzielnie układać nowe płytki i jak się do procesu układana płytekl zbrać?
Układanie płytek - podłogowych, na ścianie - zacznij od podłoża
Przygotowanie podłoża pod płytki to bardzo ważna czynność – tylko odpowiednie podłoże zagwarantuje równe ułożenie płytek i ich trwałość. Sprawa wygląda prościej, jeśli decydujemy się umieścić nowe płytki na już rozmieszczonych – a co w przypadku, gdy musimy pozbyć się starej farby, kleju, tapety czy płytek? Jeśli chcemy układać płytki podłogowe lub ścienne na używanym już wcześniej podłożu, wystarczy zaopatrzyć się w kilka niezbędnych narzędzi. Do usuwania farby przyda się szpachelka do zdrapywania, specjalne środki chemiczne lub opalarka; tapety usuwa się za pomocą szpachelki lub zdzieraka; do skuwania i podważania płytek będzie niezbędny młotek oraz przecinak.
Jeśli byliśmy zmuszeni usuwać stare płytki, farby czy kleje, na podłożu mogły powstać nierówności i ubytki, które należy uzupełnić oraz wygładzić – nigdy nie umieszczamy płytek na zniszczonej powierzchni.Przed rozpoczęciem układania płytek czy to ściennych czy podłogowych powierzchnię należy dokładnie oczyścić, odpylić, nałożyć grunt, a na sam koniec zastosować zaprawę wyrównawczą.
Kładzenie płytek - praktyczne rozwiązanie do domu
Obecnie w każdym domu można dostrzec glazurę czy terakotę – to bardzo popularne materiały, głównie ze względu na trwałość i estetykę. Na rynku dostępnych jest wiele odmian płytek, w różnorodnych kolorach, które sprawdzą się zarówno w nowoczesnych domach, jak i tradycyjnych wnętrzach. Kupując płytki, warto zwrócić uwagę na fakturę płytek, ich ścieralność, wielkość, porowatość materiału, odporność na plamy i mechaniczne uszkodzenia oraz antypoślizgowość.
Na komfort kładzenia płytek ma duży wpływa na pewno ich rozmiar, szczególnie w przypadku małych pomieszczeń o nietypowym kształcie – do takich pokoi najlepiej zdecydować się na płytki mniejsze. Duże płytki będą wymagały cięcia, co może doprowadzić nie tylko do tego, że czas remontu wydłuży się, ale także może dojść do niespodziewanych i zbędnych trudności. A co w przypadku krzyżyków dystansowych? Dobieramy je w zależności od tego, jak szeroka ma być fuga między płytkami. Jeśli w naszej kuchni czy łazience pojawi się mozaika, wówczas krzyżyki pomiędzy klastrami mozaiki powinny mieć takie same rozmiary jak odległości między kostkami klastra.
Ukłądanie płytek podłogowych, a rozmieszczenie
Najlepszym rozwiązaniem byłoby takie układanie płytek, aby uniknąć ich cięcia. Jednak najczęściej nie jest to możliwe. Jeśli przycięcie glazury jest konieczne, warto tak rozplanować pomieszczenie, aby ścięte fragmenty płytek znalazły się np. pod meblami i nie były widoczne.
Dzięki dostępności wielu rodzajów płytek podłogowych – w tym płytek o różnych kształtach – można tak zaaranżować wnętrze, aby wydawało się nieco inne niż w rzeczywistości. Jeśli np. łazienka jest zbyt wysoka, możemy zastosować płytki prostokątne układane poziomo. Takie rozwiązanie optycznie obniży wnętrze.
Według podstawowych zasad glazurnictwa należy pamiętać o umieszczeniu całej płytki przy wejściu, przy krawędziach ścian oraz w miejscach, gdzie ściany łączą się z podłogą.
Układanie płytek - krok po kroku
Podczas układania płytek bardzo ważne jest to, aby cała powierzchnia glazury była płaska. Taki równy poziom zapewnia zaprawa wyrównawcza, która powinna znaleźć się pod płytkami. Czasami jednak niezbędne jest dociśnięcie niektórych elementów glazury – w takim przypadku stosuje się kliny oraz klipsy.
Gdy rozmieszczamy płytki na podłodze, niezwykle istotne jest także zachowanie identycznych linii między kolejnymi rzędami płytek. W tym celu należy stosować poziomicę, która pozwoli nam zauważyć wszelkie odchylenia i wprowadzić zmiany w odpowiednim czasie. Natomiast do ułożenia płytek przy krawędziach ścian i w miejscach styku podłogi ze ścianami posłuży nam kątownik.
Ostatni etap glazurowania to oczywiście fugowanie, które wykonujemy po wyschnięciu zaprawy. Następnie za pomocą gumowej pacy ściągamy nadmiar fugi, a na samym końcu dokładnie oczyszczamy glazurę. W łazienkach zamiast fugi lepiej zastosować sylikon – zwłaszcza w miejscach, gdzie podłoga łączy się ze ścianami, a ściany z prysznicem, zlewem i innym łazienkowym wyposażeniem.