Wiertarka udarowa - co warto o niej wiedzieć?

Najważniejszym zadaniem, jakie mają do spełnienia wiertarki udarowe, jest wykonywanie otworów. Działają one jednak nie tylko w odniesieniu do drewna i tworzyw sztucznych, ale nawet w przypadku ceramiki budowlanej, lekkiego betonu oraz innych materiałów przeznaczonych do murowania ścian.

Sam udar stanowi połączenie obrotowego ruchu wiertła z ruchem posuwistym. Właśnie dlatego możliwe staje się wiercenie w lekkim betonie oraz ceramice budowlanej, a więc w materiałach, w przypadku których klasyczna wiertarka jest bezradna. Rozwiązanie tego typu okazuje się też nieocenione podczas wkręcania i wykręcania wkrętów i śrub, a jeśli zaopatrzymy się również w dodatkowy sprzęt, wiertarka udarowa pomoże nam podczas szlifowania, frezowania, polerowania, a nawet – usuwania rdzy.

Wiertarka udarowa - przegląd najważniejszych parametrów

wiertarka udarowaZa najważniejszy parametr wiertarki udarowej uważa się moc. To właśnie ona przesądza o tym, jaka będzie średnica wierconych przez nas otworów. Moc wahająca się w granicach od 400 do 650 W sprawdza się przede wszystkim w przypadku niedużych otworów. Jeśli ich średnica ma być większa (powyżej 15 milimetrów), najlepiej zaopatrzyć się w urządzenie, którego moc przekracza 800 W.

Ważnym parametrem jest też maksymalna średnica wiercenia, to bowiem właśnie ona przesądza o tym, jak duże otwory można wywiercić w danym typie materiału. Oczywiście, za każdym razem mamy do czynienia z tak zwaną wartością nominalną, warto więc zaopatrzyć się w urządzenie o średnicy nieco większej niż ta, jakiej się po nim spodziewamy.

Podczas dokonywania zakupu należy też pamiętać o znaczeniu, jakie ma ciężar wiertarki. To właśnie on przesądza przecież o wygodzie odczuwanej podczas pracy. Nie zaszkodzi też przeanalizować wygląd uchwytu do wymiany osprzętu. Uchwyty kluczykowe uważane są za mocniejsze, to jednak te, które nie mają kluczyków uważa się za wygodniejsze w obsłudze.

Dostępne opcje

Gdy analizujemy oferty przygotowywane przez producentów wiertarek udarowych, nie możemy nie dostrzec obecności sprzęgła bezpieczeństwa. Gdy wiertło zaklinuje się w materiale, jego zadaniem jest wyłączenie urządzenia. Innym oryginalnym rozwiązaniem jest obecność na rękojeściach gumowych nakładek, które tłumią drgania wiertarki. Możemy też zaopatrzyć się w sprzęt wyposażony w poziomicę laserową, którą przyczepia się do ściany, aby precyzyjnie wyznaczyć punkty wiercenia. Kupować podobne narzędzia warto korzystając z promocji gazetkowych, sklepowych. W gazetce Praktiker znajdziesz mnóstwo ciekawych promocji na wiertarki i nie tylko!

O osprzęcie niezbędnym i przydatnym

wiertła udaroweSama wiertarka udarowa często jest bezużyteczna tak długo, jak długo nie wyposażymy jej w zestaw wierteł dostosowanych do różnych typów materiału. Przyda nam się również mieszadło niezbędne podczas rozrabiania klejów i mieszania farb oraz otwornice, a więc specjalne wiertła, którymi wykonuje się otwory o sporej średnicy. Innym ciekawym rozwiązaniem jest gumowa tarcza wyposażona w rzep, idealna podczas mocowania krążków papieru ściernego oraz bity pozwalające na wkręcanie i wykręcanie śrub i wkrętów. W sprzedaży dostępne są również ściernice szczotkowe, które docenimy chcąc zedrzeć rdzę z metalu.

Producenci wiertarek udarowych bardzo często wyposażają nas również w walizki ułatwiające ich przechowywanie. Ich oferta często obejmuje też dodatkowy uchwyt, a nawet ogranicznik głębokości, na jakiej ma odbywać się wiercenie.

Jak używać wiertarki udarowej?

Praktyczne wykorzystanie wiertarki udarowej nie musi być trudne, warto jednak pamiętać o tym, aby używać odpowiednich biegów. Tak zwane wolne obroty sprawdzają się przede wszystkim podczas wiercenia z udarem, mieszania i wycinania otworów o większej średnicy. Z kolei drugi bieg powinien być uruchamiany w momencie wiercenia otworów w drewnie lub w metalu. Jeśli nie będziemy przestrzegać tej zasady, możemy doprowadzić nawet do uszkodzenia silnika wiertarki.

 

Przydaje się też wiedza o tym, jak trzymać wiertarkę. Najlepiej, aby nasze ramię było wówczas ustawione w osi wiercenia. Jeśli używamy niskich obrotów pamiętajmy i o tym, aby raz na jakiś czas przerwać pracę i uruchomić choćby na moment drugi bieg wietrząc w ten sposób jej mechanizm. Nie powinniśmy też ustawiać wstecznego kierunku obrotów w momencie, w którym chcemy wykręcić wiertło. Wcale nie przyspieszy to naszej pracy, a może doprowadzić do jego uszkodzenia. Przy włączonym silniku nie wolno zresztą zmieniać ani trybu pracy, ani samego kierunku obrotów. Jeśli wiertarka ma nam służyć przez lata pamiętajmy też o tym, że jej otwory wentylacyjne nie mogą być pozatykane.

O serwisie

Rodzina i znajomi mówią o Tobie 'złota rączka' lub 'nasz Adam Słodowy'?

Dzieci uważają Cię za realną i chodzącą wersję Boba Budowniczego?

Gdy tylko nie śpisz, to wiercisz, wkręcasz, przycinasz...?

Potrafisz stworzyć coś z niczego i zamienić 'niby-nic' w działające 'coś'?

Ten portal jest dla Ciebie!

Kontakt

kontakt@swiatmajsterkowicza.pl

Galeria