Zarówno w czasie prostego majsterkowania w domu jak i przy najbardziej zaawansowanych pracach budowlanych potrzebne jest odpowiednie wyposażenie. Narzędzia wykorzystywane w poszczególnych sytuacjach mogą oczywiście znacznie się od siebie różnić, ale istnieją również i takie, które są spotykane dosłownie wszędzie. Do tego grona z pewnością należy piła ręczna, z którą można spotkać się w każdym przypadku.
Piła ręczna
Piła ręczna może być wykorzystywana przy wielu różnych pracach: budowlanych, remontowych, domowych, ogrodowych, wykończeniowych, ciesielskich, a nawet przy wykonywaniu dekoracji. Z racji tak długiej listy zastosowań tego narzędzia, na rynku możemy obecnie spotkać się z bardzo wieloma różnymi jej rodzajami i typami. Każdy typ może mieć nieco odmienne zastosowania i cechy charakterystyczne. Bardzo ważne jest oczywiście wybranie wśród nich czegoś idealnie dopasowanego do naszych własnych potrzeb, warto zatem poświęcić nieco czasu na dokładniejsze zapoznanie się z nimi.
Piła płatnica
Wydaje się, że piła jest zbyt prostym narzędziem, aby były tu jakiekolwiek skomplikowane kwestie do poznania. Są to jednak tylko pozory. W rzeczywistości piła to zbiorcza nazwa dla całej rodziny narzędzi wyposażonych w specjalne ząbki, służących do cięcia. Prawdopodobnie najprostszą i najpopularniejszą odmianą tego narzędzia jest piła płatnica. Z pozoru jest ona bardzo prosta, ale nawet ona została stworzona dzięki wielu badaniom, doświadczeniom i pracom w celu opracowania najlepszych rozwiązań.
Dobra piła - na co zwrócić uwagę?
Istnieje kilka podstawowych cech, które powinna posiadać każda dobra piła. Przede wszystkim musi ona być wykonana z odpowiednich materiałów, które zapewnią jej wytrzymałość i giętkość. Giętkość jest tu bardzo ważna – nie może ona być ani zbyt duża, ani zbyt mała, bowiem w obu przypadkach uniemożliwi to prawidłową pracę. Wysoka jakość stali, z której piła jest wykonana również jest niezwykle ważna. Narzędzie wykonane z marnych materiałów po krótkim czasie użytkowania albo wygnie się albo złamie, albo stępi – tak czy inaczej, nie będzie się już nadawała do dalszej pracy. Trzeba tez zwrócić uwagę na to, jaką powłoką pokryta jest część tnąca narzędzia – jest to bardzo ważne, bowiem materiał zapewnia dodatkową wytrzymałość i skuteczność. Do najlepszych rozwiązań należą piły pokryte teflonem. Taka powłoka znacznie zmniejsza siłę oporu w czasie cięcia drewna, co ułatwia pracę i zapewnia nam dodatkową wygodę. Piły wykonane w taki sposób z łatwością mogą sobie ponadto poradzić z nieco trudniejszymi materiałami, takimi jak mokre drewno czy słoje drewniane. Teflon znacznie zwiększa ponadto żywotność piły, bowiem skutecznie chroni jej ostrze przed korozją.
Ostrze i uchwyt
Samo ostrze jest bardzo ważne, ale nie tylko ono decyduje o tym, czy dana piła będzie dla nas odpowiednia. Niemniej istotnym elementem jest uchwyt, od którego w dużym stopniu zależy nasza wygoda w czasie pracy. Uchwyt powinien mieć komfortowy i ergonomiczny kształt, tak, aby był w pełni dopasowany do naszej dłoni. W lepszych modelach możemy spotkać się z uchwytami wykonanymi z dwóch różnych materiałów. W całości wykorzystane jest trwałe i odporne tworzywo, dzięki czemu praca nawet w ciężkich warunkach nie uszkodzi naszej piły. Jednocześnie dodaje się miękkie, najczęściej gumowe elementy, które zapobiegają ślizganiu się dłoni i sprawiają, że nawet przy dłuższej pracy dłoń nie jest narażona na nadmierne zmęczenie czy ból.
Piła grzbietnica
Oprócz pił płatnic, w sklepach możemy obecnie znaleźć całe mnóstwo innych rodzajów tego narzędzia o odmiennych cechach i zastosowaniach. Bardzo popularne są na przykład piły grzbietnice, które kształtem i zastosowaniami przypominają nieco ten pierwszy rodzaj – istnieje tu jednak kilka istotnych różnic. Ostrze w piłach grzbietnicach jest zazwyczaj prostokątne, a dodatkowo osadza się je na specjalnym, wykonanym zwykle z mosiądzu, grzbiecie. Dzięki temu jest ono znacznie bardziej stabilne, i przy długiej pracy z wyjątkowo twardymi i odpornymi materiałami nie istnieje tu tak duże ryzyko wygięcia lub złamania go.
Piła otwornica
Ciekawym rodzajem tego narzędzia jest piła otwornica. Posiadają one charakterystyczne, wąskie i ostro zakończone ostrze. Są też stosunkowo krótkie. Ich podstawowym zadaniem jest wykonywanie w drewnie niewielkich otworów; specjalnie zaprojektowany kształt zapewnia przy tym wygodę oraz wysoką precyzję.
Piła kątowa
Piła kątowa jest kolejnym interesującym narzędziem, przeznaczonym do "zadań specjalnych". Ostrze posiada tutaj specjalny kształt, co pozwala na wykonywanie cięć pod kątem. W zależności od konkretnego modelu, piła pozwala na wykonywanie cięć pod różnymi kątami, w zależności od potrzeb użytkownika.
Istnieje jeszcze całe mnóstwo innych rodzajów pił, które posiadają własne cechy charakterystyczne i mogą być wykorzystywane w różnych celach. Ważne jest, aby wiedzieć na ich temat jak najwięcej; jedynie dzięki takiej wiedzy można wybrać wśród nich coś pasującego do danych potrzeb. Przy zakupie trzeba też zwracać uwagę na wiele różnych kwestii które wpływają na to, czy dany model będzie zarówno wytrzymały, jak i wygodny w użytkowaniu.