Domowy malarz – niezbędny przybornik

Malowanie domu nie wydaje się być szczególnie skomplikowanym zadaniem, dlatego jeśli tylko mamy czas i ochotę robimy to samodzielnie. Jakich narzędzi jednak użyć, aby wykonać pracę szybko i przede wszystkim precyzyjnie? Oto kilka ważnych podpowiedzi!

Wchodząc do sklepu z pewnością wiele osób czuje się przytłoczonych dużą ilością wszelkiego typu farb oraz narzędzi służących do ich nakładania. Ich wybór nie musi być jednak tak trudny jak mogłoby się wydawać, trzeba jednak to przemyśleć wcześniej – zanim wyruszymy na zakupy. Warto także zastanowić się, jakie przyrządy oprócz sprzętu do malowania mogą się nam jeszcze przydać, co znacznie przyśpieszy prace i będzie przydatne również przy kolejnych okazjach odświeżenia naszego domu.

Co więcej, narzędzia niezbędne przy malowania mogą się również okazać doskonałym prezentem na najróżniejsze okazje. Pędzle czy inne przyrządy przydatne podczas remontu, będą dużą niespodzianką, a i prawdopodobnie nie zalegną też bezużytecznie na półce.

Wałek malarski – niezbędny w każdym domu

wałek malarskiKto miał już okazję korzystać z wałka podczas malowania, wie doskonale jak wygodne jest to narzędzie. Posługiwać się nim mogą nawet zupełnie początkujący malarze, choć trzeba przyznać, że do prac wymagających dużej precyzji warto zdecydować się na nieco inne narzędzia.

Wałki mają różną szerokość, co jest bezpośrednio związane z powierzchnią, jaką mamy zamiar pomalować. Jeśli jest ona duża wybieramy szeroki wałek, a jeśli niewielka wystarczy wałek wąski, który świetnie sprawdzi się też przy malowaniu chociażby narożników. W sklepach znajdziemy gotowe zestawy składające się z wałka, uchwytu oraz kuwety, ale możemy kupić te elementy również osobno, dzięki czemu korzystając z jednego uchwytu będziemy mogli dokupić różne rodzaje wałków.

To co jednak najistotniejsze w przypadku wałków malarskich to materiał, z jakiego wykonane jest jego runo. Jeśli zamierzamy zastosować farbę wodorozcieńczalną, najlepiej sprawdzi się runo z futra baraniego lub pluszu nylonowego. Natomiast do farb rozpuszczalnikowych oraz lakierów lepiej jest kupić wałki z runem z moheru, weluru albo gąbki.

Pędzel malarski to podstawa!

pędzel malarskiChoć przez rosnącą popularność wałków trochę zapomnieliśmy o pędzlach, są one podstawowym wyposażeniem każdego malarza. Świetnie sprawdzą się w sytuacji, gdy trzeba dokładnie wetrzeć farbę lub też pomalować elementy o nieco bardziej niestandardowym kształcie.

Tak samo jak w przypadku wałka, szerokość pędzla zależy od powierzchni, jaką będziemy pokrywać. Aby wykończyć ściany i sufit warto zaopatrzyć się w pędzel ławkowiec, który jest szeroki. Kiedy jednak chcemy pomalować na przykład listewki, zdecydowanie lepszy będzie pędzel posiadający wąskie i płaskie włosie.

A czy pędzle mają jakieś wady? Niestety tak. Jedną z nich jest to, iż malowanie pędzlem jest znacznie bardziej pracochłonne aniżeli robienie tego wałkiem szczególnie, gdy wykańczamy większe powierzchnie. Oprócz tego, pędzle zwykle pozostawiają smugi i wypadają z nich włosy.

Pędzel – jakie włosie?

A z czego robi się włosie do pędzli malarskich? Może być ono naturalne bądź sztuczne. Jeśli chodzi o to pierwsze, zwykle świńskie albo końskie, to sprawdza się ono przede wszystkim w przypadku malowania farbami rozpuszczalnikowymi. Włosie sztuczne natomiast, wykonane z mieszanek polipropylenu oraz poliestru, doskonale poradzi sobie z rozprowadzaniem farb wodorozcieńczalnych.

Jak dbać o narzędzia malarskie?

Kiedy skończymy już pokrywanie konkretnych powierzchni farbą, powinniśmy jak najszybciej umyć nasze narzędzia pracy. Możemy to zrobić po prostu przy pomocy wody lub też rozpuszczalnika. Kiedy wszystkie przyrządy już wyschną, warto je powiesić w jednym miejscu, kierując ich włosie do dołu.

Drabina to podstawa

drabinka malarskaMalując zwykle musimy wspiąć się na coś, aby dosięgnąć wszystkich, nawet wysoko położonych powierzchni. Musimy jednak pamiętać, że oprócz naszej wygody podczas pracy, ważne jest również nasze bezpieczeństwo.

Drabina - drewniana czy aluminiowa?

Pośród drabin największą popularnością cieszą się te wykonane z drewna lub aluminium. Kupując taki sprzęt należy jednak przede wszystkim zwracać uwagę na to, by drabina była po prostu stabilna, a przy okazji by pozwalała nam dosięgnąć do najwyższych miejsc w naszym mieszkaniu czy domu.

Drabina teleskopowa

Jeśli malujemy ściany wewnątrz mieszkania, warto zwrócić uwagę na drabiny, które się składają i mają specjalną platformę na ich szczycie. Nie tylko pozwala ona na zablokowanie rozstawu drabiny, ale możemy na niej również postawić chociażby wiaderko z farbą.

Drabina uniwersalna

Bardzo praktyczne są też drabiny uniwersalne, które możemy rozstawiać w różnych konfiguracjach, dzięki czemu stabilnie ustawimy je też chociażby na schodach. Jeśli natomiast zamierzamy malować elewacje, powinniśmy zaopatrzyć się w rusztowania.

Jeśli pomieszczenia, w których malujemy nie są wysokie, możemy też kupić schodki, które są bardziej poręczne od drabin i zajmują mniej miejsca.

W sprzedaży znaleźć można też specjalne wysięgniki, na które zakładamy wałek albo pędzel. Dzięki tym teleskopowym drążkom, które mogą mieć pomiędzy 1 a 3 m długości, dosięgniemy dość wysoko. Minusem takiego rozwiązania jest jednak fakt, iż zwykle nie jesteśmy w ten sposób w stanie dokładnie pomalować danej powierzchni.

Zobacz nowe promocje w Castoramie!

O serwisie

Rodzina i znajomi mówią o Tobie 'złota rączka' lub 'nasz Adam Słodowy'?

Dzieci uważają Cię za realną i chodzącą wersję Boba Budowniczego?

Gdy tylko nie śpisz, to wiercisz, wkręcasz, przycinasz...?

Potrafisz stworzyć coś z niczego i zamienić 'niby-nic' w działające 'coś'?

Ten portal jest dla Ciebie!

Kontakt

kontakt@swiatmajsterkowicza.pl

Galeria