Usuwanie tynku ze ściany
Niejednokrotnie bywa tak, że wykonanie remontu nie ogranicza się jedynie do nałożenia na ściany nowej farby. Skucie tynku następuje wówczas, gdy jego powierzchnia jest zniszczona i nierówna. Przedstawimy teraz sposoby na usunięcie zarówno tynku strukturalnego, jak i mozaikowego oraz jak prawidłowo przygotować pomieszczenia do remontu.
Usuwać czy nie usuwać?
Przed wykonaniem renowacji konieczne jest dokładne zapoznanie się ze stanem ścian. Jeżeli stwierdzimy, że zniszczenia nie są tak duże, a tyn dobrze przylega do ściany, konieczne będzie jedynie zaszpachlowanie i wygładzenie miejsc. Staranne odświeżenie podłoża umożliwi nałożenie nowej farby, przyklejenie tapety, czy płytek wykończeniowych g-k. Skucie tynku powinno następować tylko wtedy, gdy tynk jest mocno spękany i istnieje obawa, że odpadnie od muru oraz gdy na jego powierzchni dostrzec będzie można wykwity, powstałe pod wpływem panującej wilgoci.
Zabezpieczenie pomieszczenia
Każdy remont wymaga gruntownego przygotowania, czyli zabezpieczenia pomieszczeń, w których przeprowadzane są prace skuwania tynku. Pył powstający podczas pracy zmusza do wyniesienia z pokoju jak największej ilości mebli. Duże meble, których wyniesienie jest niemożliwe z powodu dużej wagi, należy dokładnie zabezpieczyć folią ochronną. Dobrym pomysłem jest również dodatkowe przyklejenie taśmy, aby pył nie dostawała się do środka od spodu. Zabrudzenia powstające w procesie każdego remontu sprawiają, że trzeba również zadbać o własne bezpieczeństwo przed zabrudzeniami.
Przydatne będą:
- maska przeciwpyłowa (chroni drogi oddechowe).
- okulary ochronne na twarz (uniemożliwiają pyłkom na przedostanie się do okolic oczu).
- rękawice robocze (zapewniają bezpieczeństwo dłoniom).
- Buty robocze (najlepiej masywne i wysokie. Chronią nogi i stopy przed lecącymi odłamkami i tymi leżącymi już na podłodze).
- Odzież do ciała, która dobrze przylega (ogranicza ona dostęp pyłu do powierzchni ciała i chroni je przed zabrudzeniami).
Ekspert radzi:
Podczas remontu wytwarzał się będzie gruz, który należy systematycznie usuwać poprzez wynoszenie go na zewnątrz. W tym celu konieczne jest zaopatrzenie się w specjalny kontener na gruz, który zamówić można w firmie, która świadczy usługi porządkowe. Pozwoli to zachować porządek i bezpieczeństwo w miejscu pracy.
Usuwanie starego tynku za pomocą młotka i przecinaka
Najprostsze narzędzia budowlane takie jak młotek i przecinak okażą się niezwykle przydatne w procesie usuwania tynku mozaikowego, cementowo wapiennego oraz tynku strukturalnego. Narzędzia te w wielu przypadkach okazują się najbardziej przydatne. Podczas skuwania tynku ze ścian przydają się do likwidowania warstwy podłoża, która najsłabiej przylega do powierzchni ściany oraz gdy chcemy usunąć jedynie niewielką powierzchnię tynku. Zastosowanie tych prostych narzędzi pomoże w osiągnięciu spektakularnych efektów przy niewielkich nakładach pracy.
Oto rady, jak skuwać tynk za pomocą młotka i przecinaka:
- proces usuwania tynku powinien rozpocząć się od środka ściany poprzez prowadzenie młotka i przecinaka w stronę naroży,
- kiedy odsłoniony zostanie fragment w środkowej strefie, stojąc bokiem do ściany, należy przyłożyć przecinak do tynku i uderzyć mocno młotkiem,
- warto dołożyć wszelkich starań, aby nie uszkodzić powierzchni muru,
- miejsca trudne do usunięcia warto namoczyć pędzlem, po czym ponownie przystąpić do przyłożenia przecinaka i uderzenia młotkiem powierzchni,
- miejsca niewielkiego przywierania do muru można w prosty sposób usunąć szpachelką.
Ekspert radzi:
W niektórych przypadkach przydatna okazuje się siekierka. Jej rozmiar powinien być niewielkich rozmiarów, aby proces wbijania jej był wygodny. W tym celu należy uderzyć ostrzem w tynk, zbijając większe fragmenty. Kierunek prowadzenia siekierki powinien odbywać się od górnych do dolnych partii ścian.
Usuwanie starego tynku za pomocą elektronarzędzi
Podczas usuwania tynku tynk strukturalnego, silikonowego, gruboziarnistego lub mocno trzymającego się muru, tynku mozaikowego czy też cementowo-wapiennego na dużej powierzchni, wówczas konieczne jest zastosowanie elektronarzędzi, które są znacznie bardziej efektywne niż młotek i przecinak, czy siekierka lub szpachelka. Urządzenia, które mogą pomóc w remoncie to:
- wiertarka udarowa- w przypadku użycia tego sprzętu konieczne jest wyposażenie do w dłuto o szerokości 40-80 mm,
- frezarka służąca do usuwania tynków — specjalistyczne urządzenie służące do określenia konkretnej głębokości wnikania frezów wgłąb ściany. W celu jej użycia trzeba jedynie przyłożyć i przeciągać ją wzdłuż pożądanej powierzchni.
- szlifierka do betonu- do tego konieczne będzie dokupienie specjalistycznego talerza szlifierskiego.
Uwaga!
Jeżeli nasza powierzchnia będzie miała w swoim składzie dużą ilość żywicy, wówczas należy ścianę zmoczyć wcześniej gąbką, a tynk usunąć za pomocą skrobaka elektrycznego czy innych narzędzi wielofunkcyjnych.
Przygotowanie ścian i sufitów do renowacji
Niezależnie od rodzaju tynku, czy użycia wybranych narzędzi do jego usuwania, nie można zapomnieć o wcześniejszym przygotowaniu tynku do remontu i późniejszego wykończenia go nową warstwą dekoracyjną. Konieczne będzie szpachlowanie i wyrównywanie powierzchni ścian. Jednak przed tym, trzeba oczyścić powierzchnię muru za pomocą szczotki drucianej- na początku miękkiej, później twardej. To prosty zabieg, który uchroni nas przed powstawaniem się grudek w procesie nakładania nowej warstwy tynku. Oczyszczoną powierzchnię należy zagruntować, co doprowadzi do uchronienia ściany, przed odciągnięciem wilgoci z nowej warstwy tynkarskiej, co mogłoby przyczynić się do kurczenia i pękania tynku.
Sprawdź aktualne promocje w sklepach Jula.
Nowy tynk na stary
Kiedy usunięcie starego tynku, mocno związanego z podłożem nie jest potrzebne, można przystąpić do nakładania nowej warstwy bezpośrednio na starą powierzchnię, co zaoszczędzi sporo czasu i energii. W wielu przypadkach skucie tylko wymaga dużej ilości siły oraz doświadczenia.
Nakładanie nowego tynku powinno rozpocząć się uprzednim oczyszczeniem powierzchni. Wiele zabrudzeń może zostać usuniętych dzięki drucianej szczotce, czy wodzie pod ciśnieniem. Powinno być ono jednak nieduże, natomiast strumień rozproszony.
Zanim zaaplikujemy nowy tynk, stara struktura może wymagać naprawy. Ma to miejsce zazwyczaj w przypadku tynków zewnętrznych, kiedy fragment termoizolacyjny uległ zniszczeniu. Należy go więc wyciąć i po procesie oczyszczania siatki zbrojącej, wkleić nowy w jego miejsce.
Jedną z najważniejszych czynności jest wyrównanie podłoża. Można wówczas zadziałać na dwa sposoby. Poprzez usuwanie wyrównanie nierówności zaprawą lub poprzez zeszlifowanie starych fragmentów. Na wyrównaną powierzchnię można nakładać nową masę tynkarską lub tynk wykończeniowy.