Miarka i jej rodzaje

Osoby, które planują remont pomieszczenia często przekonują się, że nawet najambitniejsze plany może storpedować brak odpowiedniej miary. Przykładowo, jeśli planujemy zakup nowego mebla, nie ma on sensu tak długo, jak długo nie wymierzmy miejsca, w którym mógłby on stanąć. Również wybicie i wstawienie nowych drzwi nie jest możliwe bez miary i poziomicy. Podobne zależności mają miejsce przy zdecydowanej większości prac dekoratorskich i budowlanych i często to właśnie dokładny pomiar ma decydujący wpływ na efekt końcowy.

Suwmiarka - teraz w Saturn gazetce!

suwmiarka cyfrowa

Pewien problem może stanowić to, że im mniejszy jest przedmiot albo obszar, który należałoby zmierzyć, tym większa niezbędna jest precyzja. Jeśli chcemy zwymiarować średnicę otworu pod kołek lub szerokość łba konkretnej śruby, najlepszym rozwiązaniem będzie suwmiarka. Jej wybór jest trafny przede wszystkim w momencie, w którym sięgamy po produkt wykonany z trwałego materiału. Sprawi to, że narzędzie będzie nam służyć przez lata.

Suwmiarka cyfrowa

Nowością rynkową, która budzi coraz większe zainteresowanie, są suwmiarki cyfrowe z dużymi wyświetlaczami ułatwiającymi odczyt pomiaru. Jest to ogromna przewaga nad starszymi urządzeniami ze skalą liczbową niewielkich rozmiarów. Suwmiarki cyfrowe sprawiają, że odczyt jest nie tylko szybszy, ale i bardziej precyzyjny. Wybór nie jest trudny, w momencie zakupu warto jednak zwrócić uwagę nie tylko na samą suwmiarkę, ale i na jej etui. Te, jeśli jest wysokiej jakości, nie tylko wydłuża czas bezawaryjnej pracy, ale również uniemożliwia przypadkowe włączenie się urządzenia, co przyczynia się do szybszego zużycia baterii.

Miara zwijana

Suwmiarka sprawdza się znakomicie, gdy chcemy wymiarować śruby. Jeśli jednak zależy nam na zmierzeniu całego stołu, konieczne stanie się nieco większe narzędzie pomiarowe. 

stalowa miara metr

Tu na pierwszy plan wysuwają się stalowe miary zwijane występujące w różnych długościach. Najczęściej wahają się one w przedziale od 2 do 10 metrów, jeszcze przed zakupem miary dobrze jest więc zastanowić się, do czego będzie nam ona potrzebna. Tu ciekawym rozwiązaniem okazuje się automatyczna blokada zapobiegająca samoczynnemu zwijaniu się miary. Owszem, taśmę można też zwijać, konieczne jest jednak wcześniejsze uruchomienie specjalnego przycisku. Dobrze jest też zwrócić uwagę na wytrzymałość samej taśmy, ta bowiem coraz częściej jest pokrywana przez jej producentów nylonem w celu jej wzmocnienia. Innym ciekawym rozwiązaniem jest zaczep z magnetyczną końcówką, nieoceniony, gdy musimy przystąpić do mierzenia bez pomocy drugiej osoby.

Taśma miernicza

taśma miernicza

Zwijane miary stalowe zwykle okazują się wystarczające do tego, aby zmierzyć całe pomieszczenie. Niestety, bardzo często jest to pomiar „na raty”, co zmniejsza jego dokładność, a zwiększa uciążliwość. Jeśli więc zdajemy sobie sprawę z tego, że nasze pomiary będą przekraczały nawet kilka razy długość 5 metrów, powinniśmy zaopatrzyć się w taśmy miernicze. Te mogą mieć od 10 do nawet 100 metrów, choć im są one dłuższe, tym mniejsze jest prawdopodobieństwo tego, że uda się nam wyposażyć w miarę zwijaną automatycznie. Automat zdecydowanie częściej jest zastępowany przez korbkę, co może być równie funkcjonalne. Przy tak imponujących długościach warto poświęcić uwagę wytrzymałości urządzenia pomiarowego. Najczęściej do jego produkcji są wykorzystywane włókna szklane, choć i one bywają wyposażane w dodatkowe wzmocnienia. Innym ciekawym urozmaiceniem jest ostra końcówka, w jaką zaopatruje się tego rodzaju taśmy. Można je wtedy wbijać w ziemię, co ułatwia przeprowadzenie pomiaru. Taśmy takie można wykorzystywać między innymi w przydomowym ogródku, świetnie sprawdzą się jednak również w większym pomieszczeniu.

Odległościomierz - ultradźwiękowy, laserowy

​Jeśli poszukujemy rozwiązania charakteryzującego się wysokim stopniem zaawansowania technologicznego, z pewnością zainteresują nas odległościomierze ultradźwiękowe oraz ich laserowe odpowiedniki. Nie są to rozwiązania duże, charakteryzuje je jednak wysoki stopień praktyczności, nawet duże odległości można bowiem mierzyć za ich pośrednictwem bez ruszania się z miejsca. Odległościomierz przykłada się do miejsca startowego pomiaru, potem zaś można już wycelować urządzenie w ten punkt, w którym pomiar ma się skończyć i skłonić je do pracy poprzez użycie odpowiedniego przycisku. Pomiar trwa zaledwie kilka sekund, a jego przedział wynosi od 100 centymetrów do nawet 60 metrów.

Dalmierz

Jeśli odległość pomiarowa ma być naprawdę duża, najlepszym rozwiązaniem jest dalmierz laserowy, jego ultradźwiękowy odpowiednik jest bowiem dokładny przede wszystkim wówczas, gdy nie przekracza ona 20 metrów. Laser jest też znacznie bardziej precyzyjny, ultradźwięki sprawdzają się więc przede wszystkim wówczas, gdy zależy nam na pomiarze orientacyjnym. Oczywiście, tak jedna, jak i druga grupa dalmierzy nie jest wolna od wad. Najpoważniejszą jest problematyczność charakterystyczna dla tych pomiarów, których dokonuje się w przestrzeni otwartej. W przypadku obu urządzeń niezbędne jest wprowadzenie fizycznej granicy pomiaru. Nie można też zapominać o tym, że w obu przypadkach mamy do czynienia z rozwiązaniami dość kosztownymi, a cena wpływa na jakość ich pracy.

O serwisie

Rodzina i znajomi mówią o Tobie 'złota rączka' lub 'nasz Adam Słodowy'?

Dzieci uważają Cię za realną i chodzącą wersję Boba Budowniczego?

Gdy tylko nie śpisz, to wiercisz, wkręcasz, przycinasz...?

Potrafisz stworzyć coś z niczego i zamienić 'niby-nic' w działające 'coś'?

Ten portal jest dla Ciebie!

Kontakt

kontakt@swiatmajsterkowicza.pl

Galeria