Osuszacze to urządzenia, które nie tylko suszą powietrze w pomieszczeniu, ale i przyczyniają się do tego, że możliwe staje się odprowadzanie wilgoci ze ścian. Jeśli się je stosuje, można zlikwidować zawilgocenie nawet w przypadku muru o grubości jednego metra. Najczęściej są przy tym stosowane podczas suszenia wylewek podłogowych, nowych tynków, stropów oraz ścian, które dopiero zostały wmurowane i czekają na ocieplenie. Sprawdzają się też w momencie, w którym pojawia się potrzeba osuszenia piwnicy nawet, jeśli jest ona całkowicie zagłębiona w gruncie.
Stosując osuszacze należy mieć jednak na uwadze i to, że nie zawsze są one w stanie spełniać powierzane im zadania. Właśnie z tego powodu zaleca się stosowanie ich jedynie w tych pomieszczeniach, w których zastosowano zarówno izolację przeciwwodną jak i przeciwwilgociową. Jeśli taka izolacja nie występuje, osuszacz może zasycać wilgoć tak zza ściany, jak i z gruntu, co może z kolei doprowadzić do jeszcze większego zawilgocenia ścian.
Charakterystyka osuszaczy sorpcyjnych
Ściany powinny być przygotowane do osuszania. W tym celu zaleca się osłonienie ich folią, a następnie – ustawienie przewodu wylewnego osuszacza pomiędzy folią a ścianą. Pozwala to na zwiększenie skuteczności suszenia, całe ogrzane powietrze dostaje się bowiem pod folię.
Powietrze, które zostało zassane przez osuszacz, musi przejść przez retor będący pochłaniaczem wilgoci. Gdy zostanie już podgrzane, trafia do pomieszczenia, wilgoć zaś, dzięki specjalnej rurze jest wyprowadzana za okno. W ciągu doby można skroplić nawet 50 litrów wody, -już urządzenie o wydajności 240 metrów sześciennych na godzinę potrafi być więc wyjątkowo efektywne. Co ważne, nie tylko dochodzi do stałej regeneracji materiału absorpcyjnego, ale i nie trzeba obawiać się o to, że temperatura będzie miała wpływ na jakość pracy urządzenia.
Trudno jednoznacznie oszacować, w jakim czasie zostanie osuszony dom o powierzchni przykładowo stu metrów kwadratowych, jest to bowiem uzależnione nie tylko od wydajności osuszacza, ale i od stopnia zawilgocenia. Może on więc wynosić zarówno dwa jak i cztery tygodnie.
Charakterystyka osuszaczy kondensacyjnych
Praca z wykorzystaniem osuszaczy kondensacyjnych wymaga w pierwszej kolejności uszczelnienia okien, a następnie również zaklejenia klatek wentylacyjnych. Wilgotne powietrze przemieszcza się nad parownikiem - tam też następuje obniżenie jego temperatury tak, aby mogło dojść do skroplenia wilgoci. Dzięki temu woda może spływać do specjalnego zbiornika, a następnie – do kanalizacji. Jeśli mamy do czynienia z osuszaczem o wydajności 180 metrów sześciennych na godzinę, jest on w stanie usunąć w ciągu jednej doby nawet 30 litrów wody. Gdy powietrze nie zawiera już nadmiaru wilgoci, podgrzewa się je do temperatury pokojowej i ponownie wpuszcza do pomieszczenia.
Wydajność osuszaczy tego typu jest uzależniona miedzy innymi od temperatury panującej w pomieszczeniu - najwyższa jest przy tym w momencie, w którym oscyluje ona w okolicach 20 stopni Celsjusza. Czas suszenia różni się w zależności od tego, jaki jest poziom zawilgocenia, najczęściej jednak trwa ono od jednego do trzech tygodni.