Narzędzia budowlane, remontowe. Czego nie może zabraknąć w naszym domu?

Każdy, kto chciałby samodzielnie wyremontować lub zbudować dom, będzie do tego potrzebował odpowiednich sprzętów i narzędzi. Jakich rzeczy nie może zabraknąć w takiej podstawowej "wyprawce"? Do czego służą poszczególne rodzaje narzędzi? Przeczytaj poniższy tekst, a wszystko stanie się jasne.

Pace

Paca to podstawa przy wielu pracach wykończeniowych. Najczęściej spotykamy ząbkowane pace stalowe, które służą do rozprowadzania zaprawy klejowej, a także styropianowe pace, przeznaczone do wygładzania tynków na powierzchni ścian. W sklepie budowlanym znajdziemy jednak także na przykład plastikowe pace z gumą lub gąbką porową. Służą one odpowiednio do fugowania płytek i czyszczenia ich tafli po fugowaniu. Specjalnych pac, do których przymocować można papier ścierny, używa się także  do wygładzania różnego rodzaju powierzchni.

Kielnie

Tradycyjne kielnie budowlane nierozerwalnie wiążą się z pracami murarskimi. Ich trójkątny kształt jest idealny do nakładania i rozprowadzania zaprawy murarskiej. Specjalnych rodzajów kielni używają jednak także na przykład glazurnicy. Kielnie o trapezowym kształcie nadają się na przykład doskonale do nakładania fug. Podobnie sprawa się ma z kielniami spoinowymi.

Wyróżniamy także kielnie sztukatorskie kątowe, które są wygięte pod odpowiednim kątem. Służą one do wykańczania kątów zewnętrznych ścian i wygładzania naroży. Istnieje także specjalna kielnia, zwana czerpakiem, która wyglądem przypomina głęboką patelnię. Dzięki swojej budowie, jest to narzędzie idealne do nabierania i nakładania dużej ilości płynnych mas na mur.

Niezbędne wyposażenie podczas remontu

Szpachle

Różnych rozmiarów szpachle to także podstawowe elementy wyposażenia budowlanego i remontowego, bez których nie sposób się obejść. Klasyczne szpachle są metalowe i mają drewnianą lub plastikową rączkę. Służą przede wszystkim do szpachlowania dziur i nierówności w ścianach i tym samym wyrównywania ich powierzchni. To także doskonale narzędzie do zdzierania starych tapet czy warstw farby.

W sklepie budowlanym znajdziemy jednak także i inne rodzaje szpachli. Szpachla japońska służy na przykład do nakładania i wyrównywania gładzi. Uzupełnimy też za jej pomocą ubytki w kamieniu, drewnie, czy grubym metalu. Istnieją także specjalne szpachle do sztablatury, czyli ostatecznego gładzenia ścian za pomocą gładzi gipsowej. Spotkać można również modele z zębami, które pomagają rozprowadzać klej glazurniczy oraz szpachle kwadratowe, które służą do przyklejania wykładzin, a więc jest to grupa narzędzi o szerokim zastosowaniu.

Mieszadła

Aby z powodzeniem przygotować zaprawę czy rozrobić tynk, konieczne będą odpowiednie mieszadła. To specjalne akcesoria, które podłącza się do wiertarki (w miejsce wiertła) w celu uzyskania efektywnego narzędzia do mieszania. Mieszadła dzielą się na rodzaje zgodne z ich przeznaczeniem, mamy zatem specjalne modele do tynków i zapraw, a także do farb. Porządne wymieszanie farby przed jej nałożeniem na ścianę gwarantuje bowiem uzyskanie idealnej konsystencji i równego krycia.

Zdzierak

Zdzierak potrzebny będzie wszędzie tam, gdzie w grę wchodzi renowacja ścian, podłóg czy mebli. Przyda się w pracy zarówno z gipsem, drewnem, jak i tworzywami sztucznymi. Istnieją także zdzieraki, dedykowane takim pracom jak usuwanie starego tynku czy zrywanie starych posadzek. W tej kategorii mieszczą się także tarniki oraz pilniko-strugi, które umożliwiają odpowiednio wyrównywanie i obróbkę skrawaniem oraz cięcie, zdzieranie, skrobanie i gładzenie powierzchni wykonanych z płyt gipsowo-kartonowych.

Narzędzia budowlane

Łom

Łom to jedno z podstawowych narzędzi przydatnych przy remoncie i na budowie. Ma on bardzo szerokie zastosowanie. Tradycyjnym łomem zarówno podważymy ciężkie elementy, jak i skruszymy twarde materiały. Przydać może on się również przy odrywaniu listew, zrywaniu podłóg czy boazerii ze ścian. Niewątpliwie zatem warto mieć go w swoim arsenale. Na półkach sklepowych odnajdziemy także łomy z wyciągaczem, które są niezwykle pomocne przy wyciąganiu gwoździ z przeróżnych powierzchni i przedmiotów. Mają one specjalną końcówkę, podobną do tej w młotku ciesielskim.

Przecinak

Tradycyjny przecinak murarski nie ma sobie równych, jeśli chodzi o rozłupywanie twardych powierzchni. Najczęściej przydaje się podczas skuwania starego tynku ze ścian. Istnieją także specjalne przecinaki do cegieł, które pozwalają na ich sprawne cięcie i rozłupywanie. Do rozcinania elementów metalowych przyda się zaś przecinak ślusarski. W sklepie znajdziemy także specjalne przecinaki pomocne w zrywaniu posadzek.

Punktaki i rysiki

bez punktaków i rysików również nie może obejść się praktycznie żaden remont i żadna budowla. Służą one do punktowania i znakowania przeróżnych materiałów. Wyróżniamy punktaki murarskie, używane przy trasowaniu i punktowaniu przy pracach budowlanych i ślusarskich oraz rysiki, które wykorzystamy do punktowania i znakowania twardych materiałów, takich jak ceramika i metal oraz wszelkich tworzyw sztucznych i laminatów. Są one niezastąpione, jeśli chodzi o precyzyjne wycinanie pożądanych kształtów.

O serwisie

Rodzina i znajomi mówią o Tobie 'złota rączka' lub 'nasz Adam Słodowy'?

Dzieci uważają Cię za realną i chodzącą wersję Boba Budowniczego?

Gdy tylko nie śpisz, to wiercisz, wkręcasz, przycinasz...?

Potrafisz stworzyć coś z niczego i zamienić 'niby-nic' w działające 'coś'?

Ten portal jest dla Ciebie!

Kontakt

kontakt@swiatmajsterkowicza.pl

Galeria