Biokominek – co warto o nim wiedzieć?

Kominek we własnym domu to bardzo cenny element wystroju wnętrz. Wprowadza on w pomieszczeniu niesamowity klimat, a ponadto spędzanie przy nim długich, zimowych wieczorów jest niezwykle przyjemne. Niestety, nie każdy posiada odpowiednie warunki do tego, aby móc cieszyć się takim elementem wyposażenia. Potrzebna jest do tego odpowiednia instalacja kominowa oraz dość duży metraż pomieszczenia, przez co taki kominek dla wielu ludzi jest czymś zwyczajnie nieosiągalnym.

Na szczęście jednak technologia stale się rozwija, zaś naukowcy i wynalazcy robią wszystko, aby zaspokoić nasze potrzeby. Doskonałą alternatywą dla tradycyjnych kominków może być biokominek. Jednocześnie daje on możliwość cieszenia się we wnętrzu swojego domu żywym ogniem i eliminuje problem popiołu czy dymu – jest zatem bardzo praktycznym i wygodnym rozwiązaniem. Co prawda są one bardzo nowoczesne, ale mnogość ich kształtów i modeli sprawia, że bez problemu można dopasować je do każdego pomieszczenia – również bardziej tradycyjnego. Warto dowiedzieć się na ich temat jak najwięcej i poznać nieco bliżej podstawowe kwestie z nimi związane: ich rodzaje, typy paliwa czy orientacyjne ceny.

Biokominek - wolnostojący czy do zabudowy ?

ogień biokominekStruktura biokominka sprawia, że nie wydziela on żadnego zapachu, nie produkuje też dymu ani popiołu. Nie spala się w nim jednak tradycyjnych paliw, takich jak węgiel, brykiet czy drewno. Stosuje się w nim specjalne biopaliwo – takich produktów jest obecnie na rynku bardzo wiele. Jeśli ktoś tęskni za tradycyjnym zapachem drewna palącego się w kominku, może zdecydować się na specjalne, aromatyczne biopaliwo które zaspokoi jego potrzeby. Biopaliwo ma najczęściej postać płynną lub żelową; zwykle jest produkowane na bazie alkoholu etylowego. Ważną zaletą biokominków, tych wolnostojących jest ich duża mobilność. Obecnie zdecydowana większość produkowanych modeli to biokominki wolnostojące.  Nie są one na stałe przymocowane do jednego miejsca, zatem możemy zmieniać ich położenie wedle swojego uznania i potrzeb w danym momencie. Takie urządzenie nie potrzebuje żadnej instalacji kominowej, dzięki czemu można z niego korzystać niemalże w każdym pomieszczeniu.

Aktualne promocje Carrefour gazetki promocyjne. Zobacz!

 

Biokominek - paliwo

W przypadku biokominków bardzo ważną sprawą jest wybór odpowiedniego paliwa. Zawsze trzeba decydować się wyłącznie na produkty posiadające atest Państwowego Zakładu Higieny. Paliwo do biokominków zawsze powinno być najwyższej i sprawdzonej jakości. Możemy zdecydować się na zwykłe paliwo bezzapachowe, które jest zwykle nieco tańsze. Za trochę większe pieniądze kupimy paliwo o określonym aromacie – może to być coś bardzo przyjemnego, jak na przykład naturalny zapach lasu. Paliwo najczęściej sprzedawane jest w dwóch podstawowych postaciach. Paliwo w formie płynnej należy przelać do specjalnego zbiornika. Paliwo w postaci żelu przelewa się do pojemnika, który następnie umieszczany jest we wskazanym miejscu w kominku. W każdym przypadku obsługa jest bardzo intuicyjna i nikomu nie sprawi żadnych problemów.

Biokominek - aranżacje oraz podstawowe rodzaje

Istnieje też kilka podstawowych rodzajów biokominków, z jakimi można spotkać się na rynku: wiszące, wolnostojące oraz specyficzne. Specyficzne kominki mają dość niestandardowy kształt i są przystosowane do potrzeb bardziej wymagających użytkowników. Potrzebują tym samym specjlanej aranżacji we wnętrzu, aby nie szpeciły a wciąż stanowiły ozdobę pomieszczenia. Mogą to być na przykład kominki narożne czy specjalne misy, które można wykorzystać w domu w formie paleniska. Kształty takich kominków są przy tym niezwykle zróżnicowane, a tym samym sama aranżacja biokominka przy fachowym podejściu, będzie wyglądała dużo ciekawiej niż w przypadku standardowego urządzenia.

Biokominek - w salonie czy sypialni - ozdoba i funkcjonalność

biokominek w salonieStandardowe biokominki dostępne w sklepach potrafią odznaczać się pięknym wyglądem; do tego każdy klient ma możliwość zamówienia czegoś na własne życzenie. Sprawia to, że nie pełni on wyłącznie funkcji czysto praktycznych. Jest to również ważna ozdoba w wielu pomieszczeniach, stanowiąca integralny element ich wystroju. Szcególnie często biokominki spotyka się w salonach, a czasami również sypialniach. Element ten oprócz realnego ciepła w postaci przyjemnej temperatury, tworzy także niepowtarzalny klimat, a przy tym nie jest tak kłopotliwy jak tradycyjny kominek. Do tego wszystkiego w sklepach można znaleźć szeroki wybór akcesoriów, które pozwalają nam na dalsze modyfikowanie ich wyglądu. Jest to zatem niezwykle uniwersalne rozwiązanie, które dobrze sprawdzi się właściwie w każdym wnętrzu, niezależnie od tego, co dokładnie chcemy w nim osiągnąć.

Biokominek - cena

Ceny biokominków są bardzo zróżnicowane, i zależą od wielu czynników. Bardziej podstawowe modele można kupić do 2000 złotych, ale jeśli nasze wymagania są większe, to musimy przygotować się na nieco wyższe ceny. Zaawansowane biokominki mogą być wydatkiem rzędu nawet 10 000 złotych – nie warto jednak zniechęcać się z tego powodu, bowiem jest to doskonała inwestycja.

O serwisie

Rodzina i znajomi mówią o Tobie 'złota rączka' lub 'nasz Adam Słodowy'?

Dzieci uważają Cię za realną i chodzącą wersję Boba Budowniczego?

Gdy tylko nie śpisz, to wiercisz, wkręcasz, przycinasz...?

Potrafisz stworzyć coś z niczego i zamienić 'niby-nic' w działające 'coś'?

Ten portal jest dla Ciebie!

Kontakt

kontakt@swiatmajsterkowicza.pl

Galeria