Montaż dodatkowych głośników w samochodzie

Słuchanie muzyki podczas jazdy to miły dodatek, za którym przepada wielu kierowców i pasażerów. Jak poprawić jakość dźwięku w pojeździe?

gazetka biedronki od jutra

[Głośniki wbudowane fabrycznie]

Zdecydowana większość samochodów jest fabrycznie wyposażona w głośniki zamontowane w przewidzianych przez producenta miejscach. Jakość głośników, a co za tym idzie, samego nagłośnienia, zależy od modelu i ceny. W BMW, Mercedesie lub Audi zwykle jest dobre nagłośnienie, a głośniki pochodzą od znanych producentów (Harman&Kardon, Bose). Z kolei marki niższej klasy bywają wyposażone w bardzo różny sprzęt nagłaśniający – na przykład Seat Leon posiada głośniki od Denon&Marantz. Jednak kupując starsze auto ze średniej lub niższej półki cenowej należy liczyć się z tym, że nagłośnienie będzie niezadowalające. Wielu fanów słuchania muzyki w trakcie jazdy uzupełnia je więc, montując w samochodach dodatkowe głośniki.

tropiciel okazji

[W tylnej części samochodu]

Tylne drzwi samochodu to dobre miejsce na potencjalne, dodatkowe nagłośnienie. Bardzo istotną kwestią jest dobór przetworników tak, by zgadzały się z przetwornikami w pozostałych miejscach pojazdu. Inaczej uzyskany dźwięk może być nieco niespójny. Decyzja o montażu głośników na tylnych drzwiach sprawi, że pasażerowie siedzący z tyłu będą mogli w większym stopniu cieszyć się muzyką. Co więcej, drzwi są lepszym miejscem na głośniki niż tylne półka. Głośniki tam zamontowane emitują dźwięk nie do środka samochodu, a raczej w stronę szyby. Podczas jazdy istnieje także ryzyko, że półka wpadnie w wibrację. Niestety, w takim przypadku jakość dźwięku od razu się pogarsza, w skrajnych przypadkach dźwięk staje się trudny do zniesienia.

Jedyną przewagą dodatkowych głośników w tylnej półce nad lokalizacją w tylnych drzwiach jest łatwość montażu. Wystarczy zdemontować na chwilę półkę – nic nie zostaje uszkodzone. Montaż w drzwiach wymaga najczęściej zdejmowania tapicerki, co często kończy się uszkodzeniami i koniecznością jej przerabiania. Takie utrudnienia generują dodatkowy koszt, cała operacja nagłośnienia samochodu jest też dłuższa i bardziej pracochłonna. Z punktu widzenia jakości dźwięku lepiej więc postawić na głośniki w drzwiach, a jeśli chodzi w dużej mierze o łatwy montaż – w tylnej półce.

fashion house sosnowiec

[W przedniej części samochodu]

W małych samochodach najczęściej nie trzeba nic ponad dwa fabrycznie zamontowane głośniki, umieszczone w desce rozdzielczej, czasem także w drzwiach lub pod przednią szybą. Do montażu dodatkowych głośników w przodu najlepiej jest wykorzystać właśnie drzwi – podobnie, jak z tyłu. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że tworzą one świetną obudowę dla głośnika. Montowany sprzęt może też mieć średnicę większą niż 13 cm, co najczęściej jest wykluczone w desce rozdzielczej. Głośniki w drzwiach są też umieszczone w ten sposób, by grać do środka samochodu, nie w stronę szyby.

Specjalna jakość dźwięku zapewniają zestawy głośników. Woofery, emitujące średnie i niskie tony, powinny być umieszczane w dolnej części drzwi, natomiast emitujące wysokie tony tweetery w części górnej. Warto rozplanować je tak, by tweetery były na wysokości uszu, wtedy dźwięk rozmieszcza się bardzo równomiernie.

O serwisie

Rodzina i znajomi mówią o Tobie 'złota rączka' lub 'nasz Adam Słodowy'?

Dzieci uważają Cię za realną i chodzącą wersję Boba Budowniczego?

Gdy tylko nie śpisz, to wiercisz, wkręcasz, przycinasz...?

Potrafisz stworzyć coś z niczego i zamienić 'niby-nic' w działające 'coś'?

Ten portal jest dla Ciebie!

Kontakt

kontakt@swiatmajsterkowicza.pl

Galeria