Kombinerki - poznaj ich rodzaje i przeznaczenie

Gdybyśmy mieli wskazać na to narzędzie, bez którego nie obejdzie się żaden domowy warsztat, z pewnością byłyby nim szczypce. Ich znakiem rozpoznawczym jest uniwersalność, która sprawia, że przydają się często – zazwyczaj wówczas, gdy pojawia się konieczność przytrzymania lub ucięcia czegoś.

Podobnie jak ma to miejsce w przypadku szeregu innych popularnych narzędzi ręcznych, szczypce również nie są monolitem. Planując ich zakup wskazane jest więc zastanowienie się nad tym, które najpełniej odpowiadać będą naszym potrzebom.

Kombinerki - wielofunkcyjne narzędzie majsterkowicza

kombinerki wielofunkcyjneNajwiększą popularnością cieszą się kombinerki wielofunkcujne znane także jako szczypce uniwersalne. To właśnie one podtrzymują różne przedmioty, choć można na nie liczyć również wówczas, gdy pojawia się konieczność ściągania izolacji z kabli albo przecinania drutów. Ich szczęki są płaskie i proste, typowy jest dla nich jednak również zaokrąglony otwór znajdujących się w tej ich części, która jest przeznaczona do chwytania. Podczas zakupu kombinerek wielofunkcyjnych warto zwrócić uwagę na część roboczą, a więc tą, która jest położona najbliżej rękojeści. Często jest ona zaokrąglona, aby przecinanie stało się jeszcze łatwiejsze. Innym znakiem rozpoznawczym są poprzeczne bruzdy, którymi pokryta jest wewnętrzna część szczęk. Dzięki temu podtrzymywane przedmioty nie mogą się przypadkowo wyśliznąć.

Kombinerki - płaskie, długie i płaskie

kombinerki płaskie i długieRozwiązaniem alternatywnym są kombinerki płaskie zarówno proste, jak i odgięte. Mają one dłuższe szczęki, a część robocza jest pozbawiona owalnego otworu. Ich węższa końcówka sprawia, że z łatwością można uchwycić nawet niewielkie przedmioty. Ułatwia to też pracę w ciasnych pomieszczeniach.

 Są szczególnie pomocne, gdy operujemy w miejscach, do których trudno jest się dostać, powinniśmy też pomyśleć o szczypcach płaskich lub okrągłych. Mają one długą, a jednocześnie wąską część roboczą, co poprawia precyzję pracy. Najczęściej wykorzystuje się je do trzymania jak i zakrzywiania drutów. Ponieważ wykorzystuje się je głównie do chwytania, rzadko posiadają część tnącą.

Obcęgi czyli kombinerki przeznaczoen do cięcia

Jeśli narzędzie jest nam niezbędne jedynie do cięcia, powinniśmy zastanowić się nad obcęgami, a więc szczypcami bocznymi lub czołowymi. Mają one krótkie, ale dość ostre szczęki. Ich zwarta budowa sprawia przy tym, że podczas pracy nie musimy angażować zbyt wiele siły. Szczypce czołowe posiadają też przynajmniej jedną nieoczekiwaną funkcję – przydają się podczas wyciągania gwoździ.

Skorzystaj z promocji Lidla!

Szczypce do rur - kombinerki większego kalibru

Szczypce do rur​Jeszcze inną odmianę stanowią szczypce do rur, którymi można chwytać przedmioty o zaokrąglonych kształtach. Charakteryzuje je nie tylko specjalistyczny kształt, ale również możliwość łatwego zmieniania rozstawu szczęk, rura może być więc chwytana nawet z duża siłą bez obaw o jej odkształcenie.

Kombinerki do kabli

Na rynku pojawiają się też kombinerki do zaciskania końcówek i właśnie je zabierają ze sobą do pracy fachowcy od instalacji. Takie narzędzie jest zwykle wyspecjalizowane, można więc zakładać za jego pośrednictwem konkretne typy końcówek.

Dzięki szerokiej ofercie rynkowej bez trudu powinniśmy dobrać odpowiednie kombinerki do kabli, które będą w pełni odpowiadać naszym potrzebom. Jeśli wiemy, jakie rodzaje kombinerek są dostępne w sprzedaży, czas poszukiwania tych najlepszych skróci się znacząco.

 

O serwisie

Rodzina i znajomi mówią o Tobie 'złota rączka' lub 'nasz Adam Słodowy'?

Dzieci uważają Cię za realną i chodzącą wersję Boba Budowniczego?

Gdy tylko nie śpisz, to wiercisz, wkręcasz, przycinasz...?

Potrafisz stworzyć coś z niczego i zamienić 'niby-nic' w działające 'coś'?

Ten portal jest dla Ciebie!

Kontakt

kontakt@swiatmajsterkowicza.pl

Galeria